Reklamsız Sözcü

Galada izleyicilere Nazım Hikmet dizelerini okudu!

Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890" adlı filmin galası, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirildi. Galaya Başbakan Davutoğlu'da katıldı.

android-time 23:03 24 Aralık 2015
Galada izleyicilere Nazım Hikmet dizelerini okudu!
Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890" adlı filmin galası, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirildi. Galaya Başbakan Davutoğlu'da katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da eşiyle birlikte katıldığı galada ilk gösterimi yapılan “Ertuğrul 1890” filmi öncesinde izleyicilere seslendi. Davutoğlu yaptığı konuşmada, “Allah bir daha hiçbir topluma Hiroşima ve Nagazaki'de yaşanan acıları göstermesin. Biz siyasilere, devlet adamlarına böyle kararları alacak zilleti de yaşatmasın” dedi.  

FOTO: DHA – Başbakan Davutoğlu, ‘Ertuğrul 1890’ filminin galasına katıldı

Galada ilk sözü alan Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, ortak yapım olan bu filmin iki ülke arasındaki tarihi dostluğu daha da pekiştireceğini vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Önal da, filmin, Türk sinema tarihindeki en büyük bütçeli filmlerinden biri olduğunu belirterek, iki ülkenin platolarında 4,5 ayda tamamlandığını söyledi. Filmin Japon Yönetmeni Mitsutoshi Tanaka ise bu filmi, iki ülke arasındaki dostluğun daha da derinleşmesi için yaptığını söyledi.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi yaptığı konuşmanın ardından izleyicilere seslenen Davutoğlu, Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun 2. Abdülhamid dönemine kadar uzandığını vurguladı. Davutoğlu, Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan 681 kişinin okyanusa atılan dostluk tohumları olduğunu söyledi.

FOTO: DHA – Türk-Japon ortak yapımı “Ertuğrul 1890” adlı filmin galası, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirildi

Davutoğlu konuşmasında, Kushimoto açıklarında tefekkür ederken 681 şehidin kendisine, “Sen hissetmesen de biz buradayız” dediğini belirtti. Ertuğrul Fırkateyni ile Japonya'ya giden askerlerin, “Bir dostluğu, bir tohum olarak tarihe atmak için” gittiğini ifade eden Davutoğlu şunları söyledi:

“Sultan 2. Abdülhamid normalde yapmadığı. Hiçbir başka devlete yapmadığı bir uygulamayla İmparator Mikado'nun gönderdiği nişanı kabul etmişti ve bir dostluk nişanı olarak da bu Anadolu insanlarını o topraklara göndermişti. Orada oturup tefekkür ettiğimde savaş gemilerinin sadece savaşmak için değil, dostluklar için de kıtalar ve okyanuslar aştığını ve o aziz şehitlerimizin bu dostluğu Anadolu topraklarından Japon adasına götürdüğünü ve orada şehit düştüğünü düşündüğümde; dostlukların kıtalar aşabileceğini bir kez daha hissetmiştim. 681 şehidimiz Kushimoto açıklarına okyanusa atılan dostluk tohumlarıydı onlar belki görmediğimiz okyanusta büyüyen çınarlara dönüştüler ve Türk-Japon dostluğunun nişanı oldular ve bugün biz buradaysak Türk-Japon dostluğunun nişanı olarak bu filmi izleyeceksek onlara şükran borçluyuz. Onları rahmetle anıyoruz. Onların fedakarlıklarını hiç zihnimizden çıkartmıyoruz.”

Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarını hatırlatan Davutoğlu, “7 yaşında büyüyemeyen ölü çocuklar üzerinde bir insanlık destanını ve aynı zamanda bir utancı o günden bu güne hep hatırlarız” dedi.

FOTO: DHA

NÂZIM HİKMET’İN ŞİİRİNİ OKUDU
Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra Japonya’ya 2. Dünya Savaşı’nda atom bombası atıldığını hatırlatarak, Nâzım Hikmet’in “Hiroşima’da öleli / Oluyor bir 10 yıl kadar / 7 yaşında bir kızım / Büyümez ölü çocuklar” dizelerini okudu. Davutoğlu, “Hiroşima’ya atılan bombanın her bir zerresi insanlara ölüm saçtı. Allah bir daha hiç kimseye Hiroşima ve Nagazaki’deki dehşeti yaşatmasın” dedi.

Başbakan Davutoğlu, dostluk nişanları olarak tanımladığı 681 şehit ile atom bombası arasındaki iki farklı dünya görüşünü vurgulayarak, “O gün şehit olan her bir dedemiz oraya dostluk için gittiler. Hiroşima'ya atılan bombanın uğradığı her bir zerre insanlara ölüm saçtı. Allah bir daha hiçbir topluma Hiroşima ve Nagazaki'de yaşanan acıları göstermesin. Biz siyasilere, devlet adamlarına böyle kararları alacak zilleti de yaşatmasın. Buradan Kushimoto açıklarına sesleniyorum; o çılgın dalgalara sevgiden başka tohum atmadık biz. O sevgi tohumları, o şehitler bugün aramızdalar. Onları tekrar rahmetle anarken, onların hatırasını yaşatan sanatçılarımıza teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Yönetmen Sayın Tanaka'ya ve ekibine bütün Türk ve Japon sanatçı dostlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Onlar bu güzel eserle sadece tarihi hatırayı yaşatmadılar. Bundan sonra da çok daha ders dolu, ibret dolu bir hatıranın gelecek nesillere aktarılmasını sağladılar” dedi.   ANKA/DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:3424.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more