Reklamsız Sözcü

Gazetecilere kulis yasağı!

Gazetecilere TBMM’de kulis yasağı, milletvekillerine yüzme havuzu geldi.

android-time 10:12 29 Aralık 2015
Gazetecilere kulis yasağı!
Gazetecilere TBMM’de kulis yasağı, milletvekillerine yüzme havuzu geldi.

Saygı ÖZTÜRK / ANKARA

Gazetecilerin kulislere girmesinden rahatsız olan siyasetçiler, kulis yasağının ilk adımı saat 20.00'den sonra kulislere girişi yasaklayarak attı.

Milletvekilleri, bir yıl önce büyük onarımdan geçirilen, bu yıl içinde ise yıktırılan Bahçe Lokantasının yerine yenisinin yaptırılmasını, sarayın karşısında milletvekillerine tahsis edilen sosyal tesislerin spor salonu ve yüzme havuzunun faaliyete geçirilmesini de kararlaştırdı.

TBMM'de gazetecilere kulislere almama planının ilk adımı atıldı ve saat 20.00'den sonra gazetecilerin TBMM'de kulislere girişi yasaklandı. Alınan karar TBMM Başkanlığı'na bildirildi ve bunun uygulamaya konulması istendi. AKP, CHP ve MHP'li üyelerin imzasıyla milletvekillerine de yeni ayrıcalıklar getiriliyor. 12 Eylül harekatından sonra gazetecilerin TBMM kulisine girişleri yasaklanmış, sadece basın bürolarının bulunduğu bölümlerda görev yapabiliyorlardı. Gazetecilerin kulislerde dolaşması özellikle iktidar partisi milletvekillerini rahatsız ediyordu.

ŞİMDİLİK SAAT 20.00’DAN SONRA

TBMM Genel Kurulu'nun bazı günlerde sabaha kadar devam etmesi nedeniyle gazeteciler de çalışmaları izliyorlardı. Bu kapsamda iktidar ve muhalefet milletvekillerinin bulunduğu kulislere de girişlerinde bir engel yoktu.

Gazetecilere kulislere hiç aldırmama planının ilk uygulaması, saaat 20.00'den sonra gazetecilerin kulislere girişinin yasaklanmasıyla başlıyor. SÖZCÜ'nün ulaştığı 18 Aralbık 2015 tarihli “İdare Amirleri Toplantı Tutanağı”nda gazetecilerle ilgili şu hüküm yer aldı:

“Kulislere saat 20.00'den sonra basın mensupları alınmayacaktır.”

YIKTIKLARI YERE TESİS

TBMM yerleşkesi içindeki Bahçe Lokantasının önce büyük onarımını yaptıran TBMM Başkanlığı, bu yılın Ağustos ayında lokantayı yıktırmıştı. Milletvekilleri için Cumhurbaşkanlığı Sarayının karşısında, Büyükşehir Belediyesi'nden kiralanan sosyal tesisler kiralanmıştı. İdare Amirleri toplantısında, yıktırılan lokantanın yerine benzer işlevi görebilecek yeni bir tesis yaptırılması da öngörüldü. Milletvekillerine havuz Sarayın karşısında açılan TBMM Beştepe Sosyal Tesisleriyle ilgili de yeni kararlar alan TBMM İdare Amirleri, burada spor salonu ve yüzme havuzunun da faaliyete geçirilmesini öngördü.

Beştepe'deki TBMM Sosyal Tesisleri için Atatürk Orman Çiftliği arazisinden bir bölümün sosyal tesislere eklenmesi de gündemde. Böylece,. Atatürk Orman Çiftliği arazisi Cumhurbaşkanlığı sarayından sonra, milletvekilleri sosyal tesisleri için de feda edilmiş olacak.

BİR TORPİL DE KENDİLERİNE

Aktif görevdeki milletvekillerinin bir özel danışmanına TBMM araç ve yaka giriş kartı verilirken, TBMM İdare Amirleri iki danışmanına araç ve yaka giriş kartı verilmesini TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanlıklarının talebiyle, milletvekili olmayan MKYM ve Parti Meclisi asli üyeleri ile milletvekili sayılarının yüzde 10'u kadar genel merkezdeki görevlilerine TBMM araç ve yaka giriş kartı verilecek. Danışmanların kulislere kısa süreli girişlerine izin verilecek, kulislere ziyaretçi ve koruma görevlisi ise alınmayacak. Bakanların bir özel kalem müdürü ile 3 danışmanına TBMM araç ve yaka giriş kartı tahsis edilecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more