Reklamsız Sözcü

Genelkurmay`ın Tahşiye Raporu mahkemeye ulaştı

Genelkurmay`ın Tahşiye Raporu mahkemeye ulaştı

android-time 14:59 25 Aralık 2015
Genelkurmay`ın Tahşiye Raporu mahkemeye ulaştı
Genelkurmay`ın Tahşiye Raporu mahkemeye ulaştı

Ümit TÜRKİSTANBUL,(DHA) İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi`nce, `Radikal Tahşiye Grubu`, `El Kaide yanlısı Radikal Mehmet Doğan Grubu` veya `Radikal Mehmet Doğan Grubu` adı altında herhangi bir örgüt veya silahlı terör örgütünün olup olmadığı, var ise El Kaide terör örgütü ile bağlantısının bulunup bulunmadığı, 3 Aralık 2008 tarihi öncesinde veya sonrasında herhangi bir istihbari bilgi veya çalışmanın yürütülüp yürütülmediği hususlarıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı`na gönderilen yazıya cevap geldi.

MİT`İN KAYITLARINA GÖRE

Söz konusu Tahşiye grubu ile ilgili yapılan incelemede 4 adet bilgi bulunduğu belirtilen cevap yazısında, bunun dışında başka bilgi ve belgenin bulunmadığı kaydedildi. MİT Müsteşarlığı tarafından 5 Mart 2009 tarihli Genelkurmay Başkanlığı`na gönderildiği belirtilen ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı kayıtlarında bulunan raporda şu bilgilere yer verildi.

`CİHAD` ANLAYIŞI İLE DİĞER `NURCU` GRUPLARDAN FARKLI

Tahşiyeciler olarak adlandırılan grubun ileri gelen isminin Mehmet Doğan olduğu, daha çok külliyat eğitiminden geçmiş ve hakkında referans alabildikleri `Nurcu` şahıslardan oluşan kişileri kendi bünyelerine kabul ettikleri ve bu şekilde faaliyetlerini yürüttükleri belirtildi. Mehmet Doğan`ın Nurculuk hareketinin, Said`i Nursi`den sonraki liderleri olarak görülen Fethullah Gülen`i ve Mehmet Kırkıncı`yı eleştirdiği, Risaleyi Nur`ları tahrif ettiği gerekçesiyle Fethullah Gülen`i hain ilan ettiği belirtildi. Grubun içe kapanık bir yapıyı muhafaza eden ve şiddet yanlısı `Cihad` anlayışı ile diğer `Nurcu` gruplardan farklı oldukları belirtilen yazıda, grubun Türk Silahlı Kuvvetler içinde de örgütlenmek gerektiğini ifade ettikleri anlatıldı.

`BÖLGESEL BİR GRUP OLMA ÖZELLİKLERİNİ SÜRDÜRÜYORLAR`

Grubun henüz organize olmamış yapısının, `Kürtçü-dinci` karekteriyle Nurculuk içerisinde `Kürt` olgusunu öne çıkartmaya çalıştıkları ifade edildi. Grubun Muş`ta 20-25 yıldır istediği tabanı bulamadığı için İstanbul`da belirli esnaf kesimi içerisinde taban bulma faaliyetlerine ağırlık verdiği ancak ülke genelinde yayılmayı sağlayamadıkları ve bölgesel bir grup olma özelliklerini sürdürdükleri belirtildi.

`KISA VADEDE BİR TEHDİT OLUŞTURMAYACAĞI ANCAK UYGUN ORTAM BULMASI HALİNDE…`

Mehmet Doğan Grubu`nun El Kaide yanlısı söylemlerde bulunmasının propaganda ve taban genişletme amacına yönelik olduğu ifade edilerek, `Herhangi bir eylemsel faaliyetlerine rastlanmayan grubun, kısa vadede bir tehdit oluşturmayacağı bununla birlikte uygun ortam bulması halinde bir takım faaliyetlere girişebilmesi ihtimalinin de bulunduğu değerlendirilmektedir` denildi.

`İSTANBUL İSTİHBARAT ŞUBE İLE BİLGİ PAYLAŞILMAMIŞTIR`

Genelkurmay Başkanlığı`nın tüm kuvvet komutanlıklarından mahkemeye gönderilmek üzere istediği yazının son kısmında, `İstihbarat Başkanlığı veri sistemlerinde konuya ilişkin bilgilerin İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ile paylaşılıp paylaşılmadığına dair herhangi bir bilgi, belge ve kayda rastlanılmadığı` kaydedildi.

Mahkeme heyeti, Genelkurmay`dan gelen yazının okunmasının adından, önceki duruşma reddi hakim talebinde bulunan avukatların gerekçelerini sunmasıyla devam ediyor.

İDDİANAME

İddianamede, Fethullah Gülen`e bağlı olan basın ve medya kuruluşları ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünün değişik birimlerinde, farklı rütbelerde görev yapan polislerin, 2009-2010 yılında `Tahşiye` ismi verilen gruba mensup olduğu iddia edilen kişilere yönelik soruşturma işlemlerinde kasten delil uydurulduğu, kasten aleyhe algı oluşturulduğu, soruşturmanın alt yapısının tamamen şüpheli Fetullah Gülen`in emir ve talimatları altında kasıtlı olarak oluşturulduğu belirtiliyor.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul Merkez – ÜMİT TÜRK
2015-12-25 14:53:04

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more