Reklamsız Sözcü

Giresun’da bir garip kamyon tartışması

Belediye kamyonunu tonaj aşımı gerekçesiyle durduran jandarmaya AKP'li belediye başkanı "Sen paralelsin. MİT TIR'larının durdulmasından bir farkı yok" dedi

android-time 11:48 25 Aralık 2015
Giresun’da bir garip kamyon tartışması
Belediye kamyonunu tonaj aşımı gerekçesiyle durduran jandarmaya AKP'li belediye başkanı "Sen paralelsin. MİT TIR'larının durdulmasından bir farkı yok" dedi

Giresun’un Bulancak Belediyesi’ne ait kamyonu ‘tonaj aşımı’ gerekçesiyle jandarma tarafından durduruldu. Jandarmanın görevini yapmasına sinirlenen AKP’li Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar,  aracın durdurulmasına sert tepki gösterdi. Jandarma komutanı yasalar gereği “tonaj aşımı” kontrolü yapmak zorunda olduğunu ve tankerin kantara çıkarılması gerektiğini söyleyince iyice sinirlenen Başkan Yakar, jandarmayı “Paralel devlete çalışıyorsun, MİT TIR'larına yapılan muameleyi yapıyorsun” diye suçladı. İnternete düşen görüntülen sosyal medyanın da gündemine oturdu.

BELEDİYE ARACININ DURDULMASINA SİNİRLENDİ

Belediye aracının kantara götürülmesine izin vermeyen Başkan Yakar, “kardeşim” diye hitap ettiği jandarmanın uyarısı üzerine, “Astsubay diyemiyorum sana çünkü sende o kişiliği göremiyorum” diye çıkıştı. Belediye kamyonunun su akıttığı ve tonaj sınırını aştığı yönündeki iddialara yanıt vermeyen Yakar, şöyle devam etti “Kanuna da, millete de, belediye başkanına da, belediyeye de saygınız yok. Hakkınızda rüşvet aldığınızı söylüyorlar, demek ki doğru. Biz de bunu ispat edeceğiz. Kendinizi devlet zannediyorsunuz, kesinlikle paralel yapıya sahipsiniz. Paralel FETÖ adamısın. Onlar da MİT TIR'larını durduruyorlar, sen de onu yapıyorsun.”

“BEN GÖREVİMİ YAPIYORUM”

Bölge trafiğinden sorumlu olduğu belirtilen jandarma ise Belediye Başkanı Yakar'ın tepkisi karşısında, “Ben kanunları uyguluyorum, cesaret işi değil. Şu anda kurallara uymadığınızın farkında değil misiniz?” diye konuştu. Başkan ise “Bu devletin arabası, vatandaşın arabası değil; 1 ton fazla olsa ne olur yani?” diye çıkıştı.

Belediye Başkanı'nın yakınındakiler ile jandarma arasında da şu diyalog geçti:

-Olayı bu kadar büyütmeye gerek yok. Bu devletin arabası, vatandaşın arabası değil. Amme hizmeti yapıyoruz.
-Amme hizmeti yapsa da kurallara uymak zorunda.
-1 ton fazla olsa ne olur yani? Ona uymaya gerek var mı?
-İhbar var bu araçla ilgili, bakacağız.
-Başka ihbar yapılan yerlere niye gitmiyorsunuz, oraya gidin o zaman?
-Muhakkak gidilmiştir.

KAMYONUN AKIBETİ BİLİNMİYOR

Trafik kontrolünü yapan jandarma ve savcı arasında geçen fakat videoya yansımayan konuşmalar ile jandarma astsubayı ve komutanının arasında geçen telefon konuşmalarının ardından belediye kamyonunun salınıp salınmadığı ya da nasıl bir cezai işlem uygulandığı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor. Görüntülerin Youtube’da yayımlanması üzerine ise sosyal medyada günün konusu haline geldi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more