Reklamsız Sözcü

Gürsel Tekin’den arabuluculuk teklifi

CHP'li Gürsel Tekin, AKP ve HDP'ye arabulucu olabileceğini açıkladı.

android-time 10:28 29 Aralık 2015
Gürsel Tekin’den arabuluculuk teklifi
CHP'li Gürsel Tekin, AKP ve HDP'ye arabulucu olabileceğini açıkladı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AKP ile HDP arasında arabulucu olabileceğini belirterek, “Ancak üzülerek söylüyorum ki tarafların inisiyatifi yok. İnisiyatifleri olsa aracı olacağız. Kusura bakmasınlar” dedi.

Foto: CİHAN -Gürsel Tekin AKP-HDP gerilimi için arabulucu olmayı teklif etti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP'nin yaşanan gerilim ortamının yumuşatılması konusunda AKP ile HDP arasında arabulucu olabileceğini belirtirken, “Ancak üzülerek söylüyorum ki tarafların inisiyatifi yok. İnisiyatifleri olsa aracı olacağız. Kusura bakmasınlar” dedi. Tekin, HDP'nin “özyönetimi anlatmak için” CHP'yi ziyaret edebileceği yönündeki haberlere de “Bireysel olarak bize bir şey anlatmasına gerek yok. Parlamentodaki o kürsü her siyasi partinin kendi düşüncelerini ifade etme alanıdır. Bu sorunlar kapı arkasında çözülecek işler değildir. Çıksın anlatsınlar. Sadece CHP değil tüm Türkiye duysun” diye yanıt verdi.

Gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında Tekin, “tüm gelişmeler siyasetin çözümsüz kaldığının göstergesidir. Bu siyasetin çürümüşlüğünü gösterir” dedi. Tekin, ayrıca şu değerlendirmeleri yaptı.

SÜRECİN BOZULMASI

Çözüm sürecinin mimarlarına soruyoruz; bu süreci sadece siyasal çıkarlarınıza heba ettiniz, ne oldu da bozuldu? On madde çeşitli kurumlardan geçen maddelerdi. Toplumu da rahatsız etmeyecek on madde kamuoyuna ilan edildi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Bu meselelerin çözümü konusunda dört madde engel değil. Demokrasi ve özgürlükler sorununu çözmek için hangi dört madde engel? Evrensel kurallar çerçevesinde, demokrasi ve özgürlüklerin sınırlarını genişleten anayasa için geliyorlarsa biz kucağımızı açarız. Ama sadece bir kişinin özlemini yerine getirmek için geliyorlarsa çayımızı, kahvemizi içerler. Kaçak çayımız yok Rize çayımız var. İkram eder, ‘yolları açık olsun' deriz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:5529.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more