Reklamsız Sözcü

Hakkari`deki 42 STK`dan `Sokağa çıkma yasakları sonlansın` çağrısı

Hakkari`deki 42 STK`dan `Sokağa çıkma yasakları sonlansın` çağrısı

android-time 17:17 30 Aralık 2015
Hakkari`deki 42 STK`dan `Sokağa çıkma yasakları sonlansın` çağrısı
Hakkari`deki 42 STK`dan `Sokağa çıkma yasakları sonlansın` çağrısı

Behçet DALMAZHAKKARİ, (DHA)- HAKKARİ`de 42 sivil toplum kuruluşunun (STK) yer aldığı Emek ve Demokrasi Platformu, bölgedeki bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması ve diyolag kanallarının yeniden başlatılması çağrısı yaptı.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) toplantı salonunda bir araya gelen kentteki 42 STK temsilcisinin içerisinde yer aldığı Emek ve Demokrasi Platformu, basın açıklaması yaptı. STK`lar adına basın açıklamasının metni Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başakanı İrfan Sarı okudu. Sarı, son üç yıl yürütülen çözüm sürecinin kendilerinde büyük bir ümit yarattığını belirterek şunları söyledi:

`Bu süreç, ülkemizin tamamında olduğu gibi bizlerde de büyük bir umut yaratmıştı. Ancak bugün gelinen noktada bölgedeki çatışmalı ortam ve açığa çıkardığı acılar, hızla toplumsal alanda derin ayrışmalar yarattığı ve bu durumun sürmesi halinde önü alınamayacak felaketler getireceği konusunda kaygılı olduğumuzu önemle belirtmek istiyoruz. Bölgedeki bir çok merkezde öz yönetim taleplerinin anayasal düzeni ortadan kaldırmakla tanımlanması ve buna karşı büyük askeri yöntemlerin devreye sokulması, Kürt sorununun çözümüne katkı sunmayacağı gibi, sorunu daha da içinden çıkılamayacak bir hale getirecektir. Hiçbir yasal dayanağı bulunmayan, neredeyse ayları bulan sokağa çıkma yasakları, temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayamama, Güvenlik güçlerinin duvarlara yazdıkları, aşağılayıcı hakaretler, sivil, yaşlı ve çocukların katledilmesi, sağlık hizmetlerinin durma noktasına gelmesinden kaynaklı salgın hastalık riskleri, güvenlik güçleri dahil silahlı, sivil 700` ü aşkın can kayıplarının olması, dikkat çekmeye çalıştığımız kaygılarımızın en önemli göstergeleridir. Kürt sorununun çözümünde bir çok model gibi Demokratik Özerklik, modelinin de ülkenin birlik ve bütünlüğü içerisinde en uygulanabilir bir model olmasıyla beraber, bununların şiddet yöntemleriyle uygulanmasını da doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.`

Sarı, başta hükümet olmak üzere TBMM bu taleplerin demokratik zeminlerde tartışılabilmesi gerektiğini de belirterek, `Diyalog ve Demokratik siyaset kanallarının açılması için çaba harcamalıdır. Halklarımızın Demokrasi, barış ve kardeşlik içerisinde yaşaması, çocuklarımıza güvenli ve huzurlu bir gelecek bırakmak, parti çıkarlarına, günü birlik siyaset çekişmelerine kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Bölgede hakim olan bu çatışmalı ortam, bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel yapısına büyük zararlar verdiği gibi, halkların birlikte yaşama iradesine de büyük zarar vermektedir. Orta doğuda yaşanan kriz ve kaos ortamında kürt sorununun demokratik barışçıl yollarla çözülmesi çabaları, bölgesel barışa da çok büyük katkıları olacaktır` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-Hakkari – Behçet DALMAZ
2015-12-30 17:11:32

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:1830.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more