Reklamsız Sözcü

Hayri İnönü’nün iptal teklifi reddedildi

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün Şişli Meslek Yüksekokulu'nun devrine ilişkin iptal teklifi 29'u CHP'li 37 üyenin oylarıyla reddedildi.

android-time 13:26 21 Aralık 2015
Hayri İnönü’nün iptal teklifi reddedildi
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün Şişli Meslek Yüksekokulu'nun devrine ilişkin iptal teklifi 29'u CHP'li 37 üyenin oylarıyla reddedildi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün, 2010-2013 yılları arasında Mustafa Sarıgül’ün başkanlığı döneminde bazı taşınmazların Şişli Meslek Yüksekokulu’na devrinin iptali için belediye meclisine sunduğu teklif, 8’i AKP’li 29’u CHP’li 37 üyenin tamamının oylarıyla reddedildi. Meclis toplantısının ardından basın açıklaması yapan Hayri İnönü, “Ucu, bana dahil, kime dokunursa dokunsun bu hak arama davasından vazgeçmeyeceğim” dedi.

FOTO:DHA Hayri İnönü, 2014 yerel seçimlerinde Şişli Belediye Başkanlığı’na seçilmişti.

Hayri İnönü, ret kararının çıktığı olağanüstü meclis toplantısının ardından basın açıklaması yaptı. Başkanlığı dönemimde, belediye meclisini ilk kez özel bir gündemle olağanüstü toplantıya çağırdığını hatırlatan İnönü “Şişli için büyük önem arz eden ve bir hukuksuzluğu düzeltmenin adımı olan, bu toplantının gündemini sizlerle paylaşmak istiyorum. Belediyemize ait bazı taşınmazlarla ilgili, 2010 – 2013 yılları arasında, hukuka aykırı işlemler yapıldığını tespit ettik. Bazı gayrimenkullerin, intifa hakkı verilmesinde belediyelere verilen yetkilerin dışına çıkılmıştır. Bu bağlamda özel eğitim kurumu statüsündeki Şişli Meslek Yüksekokulu’na, taşınmazların kullanım hakları 30 yıllığına 1 lira karşılığında devredilmiştir” dedi.

TOPLAM DEĞERİ ASLINDA 300 MİLYON DOLAR!

Başkan Hayri İnönü açıklamasında, Şişli Meslek Yüksekokolu’na devredilen gayrimenkullerin, Kaptanpaşa Mahallesi’nde 636 metrekare, Ayazağa Mahallesi’nde ayrı ayrı 24 bin 328 metrekare, 5 bin 848 metrekare, 19 bin 594 metrekare, 12 bin 944 metrekare, 3 bin 858 metrekare, Esentepe Ortaköy Mahallesi’ndeki 6 bin 268 metrekare Hizmet Binası, Meşrutiyet Mahallesi’ndeki 1673 metrekare Şişli Kent Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 118 metrekare Feriköy Hizmet Binası olduğunu açıkladı.

Hizmet binaları hariç gayrimenkullerin 70 bin metrekare olduğunu belirten Hayri İnönü, “Şişli gibi alan olarak küçük, ancak emlak fiyatı olarak büyük kıymet arz eden böyle bir değerin, Şişli halkına hizmet haricinde kullanılması kabul edilemez. Şu an resmi değerlendirmeler sürmektedir. Ancak ilk gelen raporlar, bu taşınmazların değerinin 300 milyon dolar civarında olduğunu göstermektedir. Eğitim bizim için olmazsa olmazlar arasındadır. Elbette amacımız öğrencilerimizi mağdur etmek olamaz. Onlara desteğimiz her zaman devam edecek” diye konuştu.

HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIM

Attığı adımın tamamen hukuksal bir durumun düzeltilmesi için olduğunu savunan İnönü, sözlerini şöyle sürdürdü; “İlgili dönemde bu kararların bazılarında grup kararı gereği oyum ve imzam vardır. Buna rağmen şimdi belediye başkanı olarak, daha geniş yetki ve imkanlarla bu kararları değerlendirdim. Ve Şişli halkı aleyhine bir durum oluştuğunu tespit ettim. İşte bu nedenle, Şişli’nin hakkını aramak için hukuki süreci başlattım. Konunun idari ve adli yönden araştırılması ve sorumlular hakkında gereken işlemlerin yapılması için, hukukun imkanlarını sonuna kadar kullanacağız. Şişli Belediye Başkanı olarak, belediyeye ait bütün taşınır ve taşınmaz malların korunmasından birinci derecede ben sorumluyum. Ucu, bana dahil kime dokunursa dokunsun bu hak arama davasından vazgeçmeyeceğim. Bugün Şişli’nin seçilmiş belediye başkanı Hayri İnönü olarak, görev ve sorumluluğum, idarenin aldığı hukuksuz kararlardan geri dönmektir. Bu tüm Şişli halkına borcum ve sorumluluğumdur.”

(Özkan Arslan/DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:3921.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more