Reklamsız Sözcü

HDP`li Baluken: Saraydaki beyaz çay randevunun iptaline neden olmuş olabilir

HDP`li Baluken: Saraydaki beyaz çay randevunun iptaline neden olmuş olabilir

android-time 16:12 28 Aralık 2015
HDP`li Baluken: Saraydaki beyaz çay randevunun iptaline neden olmuş olabilir
HDP`li Baluken: Saraydaki beyaz çay randevunun iptaline neden olmuş olabilir

Nursima KESKİN ANKARA, (DHA) – HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun HDP ile randevuyu iptal etmesini eleştirerek `Gruptaki kaçak çaya kadar son derece basit bir polemik üzerinden bir gerekçe aramasına gerek yok. Sanırım saraydaki beyaz çay bu randevunun iptaline neden olmuş olabilir` dedi.

HDP`li Baluken TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, Uludere olayının 4`üncü yıl dönümüne dikkat çekerek sokağa çıkma yasağının yaşandığı ilçelerde de benzer olayların yaşandığı iddiasında bulundu. Baluken, Başbakan Davutoğlu`nun HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile randevusunu iptal etmesini de eleştirdi. Davutoğlu`nun randevuyu iptal etmesini yanlış bir siyasi tavır olarak değerlendiren Baluken, müzakere ve diyalog kanallarının en fazla açık olmasına ihtiyaç duyulan günlerde olunduğunu kaydetti.

`DAVUTOĞLU`NUN İRADESİNİN ÜZERİNDE BİR İRADE İSTEMEMİŞ`

Ülkenin her tarafının yangın yerine döndüğünü ve ülkede her gün kan aktığını söyleyen Baluken şöyle konuştu:

`Tam da böylesi bir dönemde, ilk randevunun gündemleştiği günlerde hem bölgeden, hem Türkiye kamuoyundan son derece olumlu, umut vari mesajlar gelmişti. Bu ziyaretin mutlaka çözüme belli bir katkısının olması gerektiği, yaşanan sorunları siyaset alanına aktarması gerektiği, siyaset kurumlarının da bu yönüyle bir sorumluluk alması gerektiği yüksek sesle dile getirilmişti. Böylesi beklenti ve umut varken, sayın Başbakan`ın HDP ile ilgili zoraki gerekçelerle bu randevuyu iptal etmesini son derece siyasi bir yanlış tavır olarak değerlendiriyoruz. Biz ne olursa olsun bu diyalog ve müzakere kanallarının açık olması kanaatindeyiz. Belli ki Sayın Davutoğlu`nun da iradesi üzerinde bir irade bunu istememiş. Çünkü Sayın Davutoğlu bizimle görüşmeyi istiyordu. Kendisi böyle zorlama gerekçelerin arkasına sığınacak birisi değil. Gruptaki kaçak çaya kadar son derece basit bir polemik üzerinden bir gerekçe aramasına gerek yok. Sanırım saraydaki beyaz çay bu randevunun iptaline neden olmuş olabilir. Son derece sıkıntılı bir durum. AKP daha önce çözüm masasını devirmişti, sonra koalisyon masasını devirdi. Şimdi anayasa masasıyla ilgili toplumun sorunlarının çözülmesini bekliyor. Belli ki üçüncü masayı da devirmeyi planlıyorlar. Bu son derece tehlikeli bir yaklaşım.`

DHA-Politika – Türkiye-Ankara – Nursima KESKİN
2015-12-28 16:09:50

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more