Reklamsız Sözcü

HDP`li Önder´e Rize´den tepki: Kaçak çay içmesi bizim açımızdan faydalı olur

HDP`li Önder´e Rize´den tepki: Kaçak çay içmesi bizim açımızdan faydalı olur

android-time 11:57 30 Aralık 2015
HDP`li Önder´e Rize´den tepki: Kaçak çay içmesi bizim açımızdan faydalı olur
HDP`li Önder´e Rize´den tepki: Kaçak çay içmesi bizim açımızdan faydalı olur

Muhammet KAÇAR RİZE, (DHA) – BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu`nun randevu talebine, `Kaçak çayını içer gider` sözleriyle yanıt veren HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder`e, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan`dan farklı bir tepki geldi. Bilimsel araştırmaların kaçak çayın insan sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koyduğunu hatırlatan Erdoğan, isim vermeden HDP`li Önder`e kaçak çay içmeye devam etmesini önererek, `İçmeleri bizim açımızdan da faydalı olur` dedi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, `Malum kelimeleri kullanan vatandaş` olarak nitelendirdiği HDP`li Sırrı Süreyya Önder`e verdiği cevaplar nedeniyle çay sektörü adına Başbakan Ahmet Davutoğlu`na teşekkür etti. Sağlığını düşünenlerin doğal Türk çayını tercih etmelerini öneren Erdoğan, `Kaçak çayın ne olduğu, üretimi ve hangi ortamda üretildiği belirsizdir. Bilimsel çalışmalar kaçak çayın birçok hastalığa neden olduğunu ortaya koydu. Kendileri kaçak çay içmeye devam etsin. İçmeleri bizim açımızdan da faydalı olur. Ancak vatandaşlarımıza, kaliteli, sağlıklı ve dünyanın en doğal çayı olan Türk çayını içmeyi öneriyoruz` diye konuştu.

`KAÇAK ÇAYDAN PKK`YA PAY GİDİYOR`

Türkiye`de yıllık 50 bin ton dolayında kaçak çay tüketildiğini, bunun da ülke ekonomisine 500 milyon lira dolayında kayıp yaşattığını kaydeden Erdoğan açıklamasını şöyle sürdürdü:

` 2-3 dolar fiyatla satın alınan kaçak çay sınırdan geçince 10 dolara satılıyorsa bu aradaki farktan doğan kazanç kimlerin cebine gidiyor? Kaçak çaya verilen her para dönüp dolaşıp Türkiye Cumhuriyetine kurşun olarak geri dönüyor. Kaçak çaydan PKK`ya pay gidiyor. Belki bu oranlar PKK`nın küçük bir gelir kalemi olabilir. Bunun önlenmesi yönündeki taleplerimiz bu olaydan sonra daha çok gündeme gelecektir. Belki sınırlara ve gümrük kapılarına daha çok hakim olmaya çalışacağız.`

`SAĞLIĞINI DÜŞÜNEN TÜRK ÇAYI İÇSİN`

Ülkeye giren kaçak çayın, Artvin`den Ordu`ya kadar çay tarımı yapan 1 milyon üreticinin ekmeğinin azalması anlamına geldiğini vurgulayan Erdoğan, `Bu bölgede 350 bin tonun üzerinde çay üretebiliyoruz. En sağlıklı ürünümüzü, Türk çayını dünyaya satabilmek için önümüzün açılması lazım. Ayrıca kaçak çay tüketip sağlığına zarar veren insanları neden Türk çayı tüketmeleri gerektiği konusunda da yeterince uyarmamız gerekiyor. Sağlığınızı düşünüyorsanız Türk çayını tercih edin. Bu bizlerin ve bilim adamlarının tavsiyesidir` diyerek sözlerini noktaladı.

DHA-Genel – Türkiye-Rize – Muhammet KAÇAR
2015-12-30 11:54:44

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more