Reklamsız Sözcü

HDP`liler gözaltında olunca, `Syriza davası` sanıksız başladı

HDP`liler gözaltında olunca, `Syriza davası` sanıksız başladı

android-time 14:04 29 Aralık 2015
HDP`liler gözaltında olunca, `Syriza davası` sanıksız başladı
HDP`liler gözaltında olunca, `Syriza davası` sanıksız başladı

Tufan HAMARATİZMİR, (DHA)- HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl örgütü tarafından 7 Haziran öncesi düzenlenen ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş`ın da katıldığı mitinde, Yunanistan`ın iktidar partisi Syriza`nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous`un Valiliğe bildirilmeden konuşma yaptığı gerekçesiyle, 7 HDP`li yönetici hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava görülmeye başladı. Uludere anması sırasında polisin müdahalesi sonucu dün gözaltına alınan HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur`un da aralarında bulunduğu yöneticilerle greve katılan diğer yöneticilerin gelmemesi üzerine, duruşma sanıksız yapıldı. Sanıkların avukatları, davada Anayasa`ya aykırılık bulunduğunu savunurken, duruşma ertelendi.

HDP İzmir İl örgütü 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde 23 Mayıs 2015 tarihinde Gündoğdu Meydanı`nda seçim mitingi düzenledi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras`ın da davet edildiği mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Syriza`nın Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcı Yiannis Bournous da katıldı. Mitingde Bournous`un İzmir Valiliği`ne bilgi verilmeden konuşma yaptırıldığı gerekçesiyle, HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur`un da aralarında olduğu 7 parti yöneticisi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı. HDP yöneticiler hakkında, 2911 sayılı `Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`nun `Yabancıların toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde topluluğa hitap etmeleri için toplantının yapıldığı yerin en büyük mülki idare amirine 48 saat önceden bildirimde bulunulması gerekir` maddesine muhalefetten, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

İLK DURUŞMA SANIKSIZ YAPILDI

İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi`nde bugün davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya, sanıklardan HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur, Elmas Çınar ve Hacay Yılmaz, Uludere`nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında dün gözaltına alındığı ve halen emniyette sorguda bulundukları için diğer 4 sanık ise Doğu ve Güneydoğu`da yaşanan olayların son bulması için bazı oda ve sendikaların yapacakları iş bırakma eylemine katılacakları gerekçesiyle mazeret bildirerek katılmadı. Sanık avukatları Eylem Yıldız ve Arif Ali Cangı ise hazır bulundu. Sanıkların avukatı Yıldız, tüm sanıkların bir sonraki duruşmada hazır bulunacaklarını, ayrıca davada Anayasa`ya aykırılık bulunduğunu, mahkemenin, yasa maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi`ne başvurmasını talep etti. Sanıklardan Süleyman Eryılmaz`ın avukatı Cangı da müvekkilinin bir sonraki duruşmada hazır bulunacağını, davanın Anayasa`ya aykırı olduğunu dile getirdi. İzmir 22. Asliye Ceza Hakimi, avukatların Anayasa`ya aykırılık iddialarının değerlendirilip bir sonraki duruşmada taleple ilgili karar verileceğini, sanıkların hazır bulunması için duruşmayı 20 Şubat 2016 tarihine erteledi.

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – Tufan HAMARAT
2015-12-29 13:59:10

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more