Reklamsız Sözcü

HDP`lilerin gözaltına alınmasına tepki

HDP`lilerin gözaltına alınmasına tepki

android-time 15:29 30 Aralık 2015
HDP`lilerin gözaltına alınmasına tepki
HDP`lilerin gözaltına alınmasına tepki

Tufan HAMARATİZMİR, (DHA) – İZMİR`de, Şırnak`ın Uludere İlçesi`nde 34 kişinin hayatını kaybettiği hava operasyonunu protesto etmek istedikleri sırada, aralarında HDP İl Eş Başkanları Cavit Uğur ve Dilek Aykan`ın da bulunduğu 9 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösteren bir grup, adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Dört yıl önce Uludere`de 34 köylünün hava operasyonu sırasında ölmesini protesto için geçen pazartesi günü İzmir`in Alsancak semtindeki Kıbrıs Şehitleri Caddesi`nde toplanan gruba polis müdahale etti. Çıkan arbedenin ardından, aralarında HDP İl Eş Başkanları Cavit Uğur ve Dilek Aykan ile yöneticilerin de bulunduğu 9 kişi gözaltına aldı.

İki gün Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü`nde gözaltında tutulan 9 kişi, bu sabah adliyeye sevk edildi. İzmir Barış Bloku üyeleri bugün İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak yaşananlara tepki gösterdi. Grup adına basın açıklamasını Bahri Akkan yaptı. Akkan, `Katliamın dördüncü yılında Roboski`nin ateşi hala düştüğü yeri yakıyor. O ateş ki, şimdilerde sarayın halklara karşı yürüttüğü savaşla her yerde anaların yüreğini dağlıyor. Geçen pazartesi 9 HDP`li ve 14 ESP üyesi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların hemen serbest bırakılmaları gerekirken TEM`e (Terörle Mücadele Şubesi) götürülmeleri, daha da ötesi yargılanmak üzere adliyeye sevk edilmeleri trajikomik bir akıl tutulmasıdır. Çünkü asıl yargılanması gerekenler Roboski katliamının failleridir` diye konuştu. Bir süre slogan atan grup daha sonra adliyede bekleyişlerini sürdürdü.

DHA-Güvenlik – Türkiye-İzmir – Tufan HAMARAT
2015-12-30 15:24:14

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more