Reklamsız Sözcü

Hükümet’ten HDP’ye ret!

HDP cephesinden gelen "kaçak çay" çıkışının ardından Başbakan Davutoğlu, HDP ile olan randevusunu iptal etti.

14:4626 Aralık 2015
Hükümet’ten HDP’ye ret!
HDP cephesinden gelen "kaçak çay" çıkışının ardından Başbakan Davutoğlu, HDP ile olan randevusunu iptal etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP ile olan randevusunu iptal ettiği duyuruldu. Başbakanlık’tan yapılan açıklamada  “HDP ile aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır” denildi.

FOTO:DHA/Arşiv HDP’li Sırrı Süreyya Önder Hükümet’e “çatışmalar dursun” çağrısında bulundu.

ÖNDER: KAÇAK ÇAY İÇERLER

Görüşme talebi önceki gün bizzat Hükümet’ten gelmişti. HDP’de talebe olumlu yanıt vermiş ve 30 Aralık’ta görüşmenin gerçekleşebileceğini duyurmuştu.

Ancak HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu’nun HDP’yi ziyaret etmeden önce Güneydoğu’daki terörle mücadele operasyonlarının durdurulması gerektiğini savunmuş ve “Yoksa kaçak çayını içer gider” demişti.

BAŞBAKANLIK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

İşte Başbakanlık’tan yapılan açıklama: ”Sayın Başbakanımız 1 Kasım seçimlerinin ardından dört yıllık istikrar döneminde milletimizin beklediği köklü reformları, tüm kesimlerle diyalog içinde gerçekleştirebilmek için kapsamlı bir görüşme süreci başlatmıştır. Kendisinin hiçbir fark gözetmeden ülkemizdeki her görüş ve fikirden sivil toplum örgütleri, aydınlar, işçi-işveren temsilcileri ile diyaloga verdiği önem saygıdeğer kamuoyunun malumudur. Bu çerçevede 7 Haziran seçimlerinin ardından da benzer bir sürecin takip edildiği, ülkemizi çok daha ileri bir seviyeye ulaştırmak için ortak akla ulaşmak amacıyla mecliste grubu bulunan tüm siyasi partiler de dahil detaylı bir uzlaşma süreci yürütüldüğü hafızalardadır.

1 Kasım seçimlerinden sonra da Sayın Başbakanımız, 47.8 milyon geçerli oyun 23.6 milyonunun oyunu almış güçlü bir tek başına iktidar süreci başlamış olmasına rağmen demokrasi kültürüne saygı ve uzlaşmaya verdiği önem sebebiyle yine Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarından ayrım yapmaksızın randevu talebinde bulunmuştur. Meclisin ve ülkenin önünde başta Yeni Anayasa olmak üzere gerçekleştirilmesi gereken önemli reformlar, meclis içtüzüğü ve bütçe konuları bulunmaktadır. Türk siyasi hayatında yeni bir gelenek tesis etmek için başlatılan bu süreç, uzlaşma kültürünü hakim kılmak için bir şanstır. Bu talep tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygının da bir sonucudur.

Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır.

Tüm bu süreç son derece şeffaf bir şekilde kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmiştir. Kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının tersine Sayın Başbakanımızın görüşme talebi asla terörle mücadeledeki kararlı tutumu tartıştırmak değildir. Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve refahı için yürüttüğümüz terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu değildir. Güvenlik güçlerimiz bu hedef doğrultusunda kararlı bir mücadele yürütürken, ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız da, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için fedakâr bir çaba içerisindedirler. Milletimizi arkaik anlayışlarla; anti-demokratik, baskıcı söylemlerle ve silah tehdidi ile sindirmeye dönük eylemler içindeki tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir.

Sayın Başbakanımız ayak basmadık il bırakmadığı yurdumuzda aziz milletimizin tüm ‘çay ikramı' davetlerini tereddütsüz kabul etmiş, gönlü geniş Anadolu insanının misafirperverliğinin simgesi olan bu daveti asla geri çevirmemiştir. Bu kültürle bağını koparmış kişilerle bu anlamda yürütülecek bir diyalog ortamı bulunmamaktadır. Yüce milletimizin desteği ve duası yegane dayanağımızdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

 

Son güncelleme: 15:2026.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp