Reklamsız Sözcü

İstanbul’daki baz istasyonu sayısı

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıkladı: Sadece İstanbul'da 27.110 baz istasyonu bulunuyor

android-time 12:31 23 Aralık 2015
İstanbul’daki baz istasyonu sayısı
Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıkladı: Sadece İstanbul'da 27.110 baz istasyonu bulunuyor

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, sözlü soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım yalnız İstanbul'da 27.110 baz istasyonu bulunduğunu açıkladı.

Foto: SÖZCÜ – Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Binali Yıldırım’a İstanbul’daki baz istasyonlarının sayısını sordu

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sözlü soru önergesinde baz istasyonlarının toplu kullanılan alanlar ve çocuk oyun parklarında yer almasının insan sağlığı açısından zararları, kamufle edilerek baz istasyonları yapılmasının nedenleri, baz istasyonları için düzenli ölçüm yapılıp yapılmadığını ve İstanbul'da baz istasyonlarının sayısını bakanın yanıtlaması için sordu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 26. Dönem 1. Yasama Yılı
17. Birleşim'de Gürer'in sorusunu yanıtladı. Bakan Yıldırım şöyle dedi: “ Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi Gürer’in (6/110) numaralı önergesi: Bu da baz istasyonlarının özellikle oyun parklarında, okulların yanında kurulmasının sağlığa zararlı olup olmadığı yönünde. Bir de bu baz istasyonlarını bazen süslüyorlar, ağaca benzetiyorlar, bunların sebebi nedir diye soruyor. Şimdi, bu baz istasyonlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusu çok uzun yıllardan beri dünya çapında tartışılan bir konu olmakla beraber bugüne kadar bunların somut olarak sağlığa zararlı olduğuna dair bir bulgu yok ama bütün bu tartışmaları ortadan kaldırmak için uluslararası düzeyde bir kural geliştirildi. O da, kural da şudur: Kurulacak baz istasyonunun yatay düzlemdeki en yakınındaki binaya 40 volt/metre oranında, bunun üzerinde elektromanyetik dalga neşretmeyecek. Bu ne için konuyor? Meskûn mahaller ile baz istasyonunun konulacağı mesafe için geçerli. Bunun da yaklaşık 20 metrenin altında olmasını biz önermiyoruz, buna izin vermiyoruz. Ama burada bu 20 metreyi şöyle anlamamız lazım: Baz istasyonunun direğinin tepesindeki o elektromanyetik dalga yayan alıcının yatay bir çizgiyle gittiği noktadaki 20 metrede kimse varsa bunun kurulmasına izin verilmiyor tedbir olarak. Ama biz bir şey daha yaptık, bütün dünyada 40 volt/metre uygulaması varken biz 10 volt/metre uygulaması gerçekleştiriyoruz yani 4 kat daha emniyetli bir sınırda bu işi yapıyoruz. “İstanbul’da ne kadar baz istasyonu var?” diye sorulmuş. 27.110 adet baz istasyonumuz var. Bu baz istasyonlarının kamufle edilmesi bunun zararlarıyla alakalı olmayıp belediyeler burada görsel amaçlı birtakım böyle işler yapmaktadır, yoksa bunun zararlarını gizlemeye yönelik bir konu söz konusu değildir.”dedi.

TBMM Bakan Yıldırım açıklaması üzerine söz alan Niğde Milletvekilli Ömer Fethi Gürer şöyle konuştu: “Bu baz istasyonlarıyla ilgili sorun, mahkemelerde olan ya da sitelerde ya da insanların başvuru kaynağı saydıkları yerlere ilettikleri sorun olarak devam ediyor. Bununla ilgili bilimsel olarak yayınlanan bir çalışmanın olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin, kamu spotu yöntemiyle televizyonlarda toplumun bu konuda da bilgilendirilmesi gerekiyor. Eğer, burada herhangi bir sorun, sıkıntı yoksa bununla ilgili yansımaların da halka doğru aktarılması gerektiğini düşünüyorum ama eğer sorun varsa bunun da halk tarafından bilinmesi gerekiyor. 27.130 yalnızca İstanbul’da belirtildi. Bunların çoğu da çocukların oyun parklarının olduğu yerlerde ve bir kısmı da seyyar yani yurttaş o mahallede, o sokakta izin vermediği için seyyar olarak konuyor, sonra kalkıyor. Teknolojinin olduğu yerde ve kullandığımız telefonların da özellikle varlığında baz istasyonlarının bir gerekliliği var ama bunların topluma yansıtılışının da doğru olması gerektiğini düşünüyorum ve bu baz istasyonlarının hepsinin de aynı statüde ya da aynı yapılanma içinde olup olmadığı da bir soru işareti. Bu anlamda Bakanlığın mevcutlar üzerinde yapacağı çalışmanın önemine inanıyorum. Çünkü biliyorum ki belediyelerin mavi masası, beyaz masası bu konuda gelen şikâyetlerle dolu ve çoğu yerde de, dediğim gibi, vatandaşlar arasında önemli bir sıkıntı yaratıyor. Birisinin izin verdiğine diğeri karşı çıkıyor. Bu baz istasyonları hepimizin yaşamını ilgilendiriyor. Bunun siyaseten partisi de yok, insan yaşamı önemli olan. Bu bağlamda bir çalışma yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.”dedi.

Bakan Binali Yıldırım bu açıklama üzerine bu kere konuyla ilgili mecliste yaptığı konuşmada şöyle dedi-“ Baz istasyonlarıyla ilgili Sayın Gürer’in açıklamaları için teşekkür ediyorum. Açıkçası, kanser yaptığına dair somut bir tespit yok ama bu konu bir algı olarak yaygın olarak var insanlar içerisinde ama şunu unutmayalım, her nimetin bir külfeti var. Bugünkü teknolojiyle baz istasyonu olmadan cep telefonuyla haberleşme imkânımız yok. Aslında şu anda sizin cebinizdeki cep telefonu o baz istasyonundan daha fazla risk oluşturuyor. Eğer böyle bir şey yapacaksak hepimiz cep telefonunu terk etmemiz lazım, o zaman da hayat çok zor olur. Cep telefonu artık, bizim ailemizin bir bireyi hâline geldi; çocuklarımız kadar, aile bireylerimiz kadar aradığımız, eksik olduğunda da âdeta yaşamın duracağı bir noktaya geldik. Dolayısıyla tabii ki bilerek, zarar vereceğini gördüğümüz anda bunlara müdahale ediyoruz; bunların kuralı var, esasları var -az önce anlattım- ne kadar elektromanyetik dalga neşredeceğine dair konulmuş kurallar var. Bu alanda ne kargaşa var? Yerel yönetimler ile BTK… Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Bakanlığımızın bağlı bir üst kuruludur, yetki buradadır ancak yerel yönetimler uygulamada bu yetkilere maalesef çok müdahale etmektedir ve dolayısıyla buradaki yetki kargaşasını da giderme yönünde bir adım atma ihtiyacı mevcuttur.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more