Reklamsız Sözcü

İşte peşmergeye verilen eğitim!

Mehmetçik Musul'a girdi, askeri kaynaklar peşmergeye verilen eğitim ile ilgili bilgileri paylaştı.

android-time 11:30 5 Aralık 2015
İşte peşmergeye verilen eğitim!
Mehmetçik Musul'a girdi, askeri kaynaklar peşmergeye verilen eğitim ile ilgili bilgileri paylaştı.

Akşam saatlerinde sozcu.com.tr’nin duyurduğu Musul’a asker sevkiyatı gündemi alt üst etti. ABD’nin bilgisi olduğu ancak koalisyon ile ilgili bir faaliyet olmadığını açıkladığı sınır hareketi ile ilgili askeri kaynaklar,Türk birliğinin peşmergelerin eğitimi için bölgede bulunduğunu, son askeri hareketliliğin ise ‘nöbet değişimi'nden kaynaklandığını açıkladılar. Bu açıklamanın ardından aynı kaynaklar bölgede peşmergeye verilen eğitim ile ilgili görüntüleri basın ile paylaştılar.

PEŞMERGEYE VERİLEN EĞİTİM

1990’lı yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, PKK ile mücadele eden Kürt Gruplara (Talabani-Barzani) aktif olarak destek sağlandı. Günümüzde de DEAŞ ile mücadele kapsamında Peşmerge’ye, Türk Silahlı Kuvvetleri destek vermeye devam ediyor. Bu kapsamda; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Irak’ın Kuzeyindeki dört farklı bölgede bir yılı aşkın süredir Peşmergelere; Meskun mahallerde muharebe, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve EYP ile mücadele, Tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk, ileri gözetleyicilik ve ilk yardım eğitimleri verildiği öğrenildi.

PEŞMERGEYE BELİRLİ SEVİYEDE MALZEME, TEÇHİZAT VE BAKIM DESTEĞİ DE SAĞLANIYOR

Son dönemde Irak ve Suriye’de çok hızlı bir ilerleme göstererek her iki ülkede de önemli yerler işgal eden DEAŞ’la mücadele kapsamında; Peşmergelerce icra edilen operasyonlarda, özellikle meskun mahallerde muharebe ile EYP ve EYP ile mücadele konularında kendilerine verilen eğitimden çok büyük fayda sağlandığı bizzat Peşmerge yetkilileri tarafından açıklandı. Bu güne kadar 2 bin 500’den fazla Peşmergeye, Irak kuzeyinde eğitim verildi ve halen belli eğitim merkezlerinde verilmeye devam etiği belirtildi. Ayrıca Peşmergeye belirli seviyede malzeme, teçhizat ve bakım desteği de sağlandığı öğrenildi. Bugüne kadar ki süreçte Peşmergeye verilen eğitimlerde hedeflenen amaçlara ulaşıldığı ve verilen eğitimlerin çok başarılı olduğu bizzat Peşmerge yetkililerince dile getirildi. IKYB Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKYB Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir, Türkiye tarafından verilen eğitimler için büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:0005.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more