Reklamsız Sözcü

İzmir’de konteynerli eğitim!

İzmir’de bir ilkokulun öğrencileri, okul olmadığı için konteynerlerin içinde eğitim görmeye mahkum edildi.

android-time 07:42 15 Aralık 2015
İzmir’de konteynerli eğitim!
İzmir’de bir ilkokulun öğrencileri, okul olmadığı için konteynerlerin içinde eğitim görmeye mahkum edildi.

Gökmen ULU-İZMİR

AKP İktidarı'nın imza attığı eğitim skandallarının sonu gelmiyor. Rezaletin adresi bu kez Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir.

FOTO:SÖZCÜ Okulsuz kalan öğrenciler, önce köyün camisine ardında da konteynera yönlendirildi

ESKİ OKUL KULLANILAMAZ HALDE

İzmir'in Buca İlçesi'ne beş kilometre mesafede bulunan Yıldızlar Mahallesi'ndeki Zeki Püskülcü İlköğretim Okulu, duvarları çatlayıp, çatısında çökme tehlikesi belirince boşaltıldı. Okulsuz kalan öğrenciler, köyün camisine yönlendirildi. Çocuklar, yaklaşık bir buçuk yıl boyunca camide eğitim görmek zorunda kaldı. Fakat vatandaşlar ibadet ederken, çocukların aynı anda eğitim görmesi mümkün olmadı.

ÇOCUKLARI KONTEYNERE SOKTULAR

Bunun üzerine ilkel yöntemlere başvuruldu. Kullanılamaz hale gelen okulun bahçesine konteynerler konuldu. Konteynerlerin içine tahta, masa ve sıralar yerleştirilerek derslik haline getirildi.  Çocuklar da bu çağ dışı koşullarda eğitim görmeye mahkum edildi. Dört sınıfı ve yaklaşık 70 öğrencisi olan “konteyner okul” görenleri hayrete düşürdü.

FOTO:SÖZCÜ Minikler buz gibi konteynerlerin içinde eğitim görmeye çalışıyor

ELEKTRİK KAÇAĞI KORKUTUYOR

Ancak minik öğrencilerin çilesi bununla da sınırlı kalmadı. “Konteyner okul”da elektrik kaçakları meydana gelince hayati tehlike ortaya çıktı. Arızalar nedeni ile elektrik kullanılamaz hale gelince klimalar da çalıştırılamaz duruma geldi. Çocuklar buz gibi konteynerlerin içinde soğukla başbaşa kaldı.

BİLGİ VE TEKNOLOJİ ÇAĞINDAYIZ

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyüp Demir, “Çocuklarımızın bu soğuk kış aylarında konteyner içinde eğitim görmelerini kabullenemiyoruz. Bilgi ve teknoloji çağında yaşıyoruz, yazışmaların, iletişimin daha hızlı olduğu bu dönemde, geçen yıldan beri yaşanan sürecin sürat kazanması gerekir. Bu sorunun bir an önce çözülmesini ve çocuklarımızın sağlıklı bir yapı içinde eğitim görmelerini istiyoruz” diye konuştu.

MİLLİ EMLAK OKULA ARSA VERECEK Mİ

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Okur ise “Mevcut okul arsası bir kişi (Zeki Püskülcü) tarafından bağışlanmış. Fakat zamanında muhtarlıkça tapulanmamış. Şu anda okul arazisinin otuza yakın mirasçısı var. Yeni bir okul yaptırmak için hepsinin imzasını almak mümkün olmadı” dedi. Okur, Yıldızlar Mahallesi'nde Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait boş arazi için bu kuruma mektup yazdığını ancak henüz yanıt alamadığını bildirdi. Okur, Milli Emlak talebe olumlu yanıt verir ise mahalleye yeni bir okul yaptırılacağını söyledi.

FOTO:SÖZCÜ Yıldızlar Mahallesi'ndeki köy halkı ise isyanda.

VELİLER İSYAN ETTİ

Veliler, konteynerde eğitim görmek zorunda kalan çocuklarının perişan halde olduklarını belirterek şöyle konuştu:
Çocuklarımız okuldan soğudu. Çok kötü koşullarda okumaya çalışıyorlar. Elektrik kaçağı oluşunca hepimiz korktuk. Klimalar çalıştırılamaz hale gelince çok üşüdüler. Soğuk nedeni ile sık sık hasta oluyorlar. Çeşmeden akan su çok pis ve kokuyor. Ortaokul çağındaki çocuklarımız da minibüsler ile gidip geliyor. Aramızda üç çocuklu aileler ayda 200 TL tutan yol parasını karşılayamıyor. Bazı aileler çocuklarını okula göndermekten vazgeçti. Biz çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Ama devlet bizimle ilgilenmiyor. Yetkililer Milli Emlak Müdürlüğü'nün boş arsası verilir ise okul yapılabileceğini söylüyor. Ancak AKP'li inşaatçı işadamlarına milyonlarca lira değerindeki arsaları yok pahasına satan Milli Emlak, çocuklarımıza arsa vermekten imtina ediyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:0915.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more