Reklamsız Sözcü

Jinha’nın ‘heyecanlı muhabiri’ tutuklandı

Diyarbakır’da bir yürüyüşü takip ederken 'heyecanlı' gözükmesi nedeniyle makul şüpheden gözaltına alınan Jinha muhabiri Beritan Canözer tutuklandı.

android-time 15:02 20 Aralık 2015
Jinha’nın ‘heyecanlı muhabiri’ tutuklandı
Diyarbakır’da bir yürüyüşü takip ederken 'heyecanlı' gözükmesi nedeniyle makul şüpheden gözaltına alınan Jinha muhabiri Beritan Canözer tutuklandı.

Diyarbakır'da 16 Aralık günü HDP, Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Yürüyüşü gazetecilerle birlikte takip eden JİNHA muhabiri Beritan Canözer, “heyecanlı olduğu gerekçesiyle” makul şüpheden gözaltına alındı. Terörle mücadele şubesine götürülen kadın gazeteci, dün gece çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

FOTO:DHA Canözer ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek suçundan' tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcılıkta ifade veren Gazeteci Canözer, sarı basın kartının olmadığını ancak çalıştığı ajansın tanıtım kartının olduğunu söyledi. Canözer, “Benim üzerimde ele geçirilen notlar eylem sırasında insanların atmış olduğu sloganları haberleştirmek amacıyla almış olduğum notlardır. Benim Twitter üzerinde yapmış olduğum paylaşımlar, halkı sokağa çağırma veya galeyane getirme amacıyla yapılmış paylaşımlar değildir. Ben, sadece bu paylaşımları habersel niteliği olduğu için yaptım” diye savunma yaptı.

SARI BASIN KARTININ OLMAMASI SUÇ SAYILDI

Mahkeme Canözer'in savunmasını aldıktan sonra ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek suçundan' tutuklayarak cezaevine gönderdi. Mahkeme kararında ayrıca gazeteci Canözer'in taşıdığı kartın Başbakanlık Basın ve Eformasyon Müdürlüğü tarafından yönetmenlik hükümlerine göre verilmediğini belirtti.

MAHKEME HABERİN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNİ SIRALADI, GAZETECİNİN BUNLARA UYMADIĞI KARARINA YAZDI

Mahkeme kararında şu ifadelere yer yerdi “Şüphelinin haber taşıması gereken ‘1- haberde kamu ilgi ve yararın olması 2- haberin gerçek olması 3- haberin güncel olması 4- haberde hakların korunması için gereken dengenin gözetilmiş olması’ şartlarının taşımamakla birlikte PKK/KCK terör örgütün amaçladığı, gerçekleştirilmesi doğrultusunda yardım niteliği taşıması olay ve yakalama tutanağı içerisinde şüphelinin yasa dışı gösteriye katılan şahıslarla birlikte hareket ettiğinin belirtilmesi bu bağlamda şüphelinin faaliyet ve fiillerinin Anayasa ve yasalarca koruma altına alınmış gazetecilik faaliyetlerinden ziyade örgütün güdümü çerçevesinde örgüte yardım yoğunluğunu taşıdığı…”

“ÖZGÜR BASINI SUSTURMAK İSTİYORLAR”

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakkı Boltan, cemiyetin yöneticileri Metin Dağ, Mehmet Ali Ertaş, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile JİNHA Editörü Mekiye Gönenç ve JİNHA muhabirleri ortak basın toplantısı düzenledi. Cemiyet Başkanı Boltan, Türkiye'de muhabirlerin artık haber konusu olmasının durumun ne kadar kötü olduğunun gösterdiğini vurguladı.

GÖNENÇ: ARKADAŞIMIZ HEYECANLI OLDUĞU İÇİN GÖZALTINA ALINDI, BİZLER HEYECANLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye'nin ilk ‘kadın’ haber ajansı olduklarını anlatan JİNHA Editörü Mekiye Gönenç ise “Bize yönelik baskılar yeni değil geçmişten beri özgür basının üzerinde yoğun saldırıların olduğunu söyleyebiliriz. Özgür basın dün nasıl baskılar karşısında çalışmalarını yaptıysa bugün bizler de sürdürüyoruz. Beritan Canözer arkadaşımız heyecanlı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Burada hukukun geldiği boyut ortaya çıkıyor. Sonrasında arkadaşımız Twitter paylaşımlarında ve halkı yönlendirdiği gerekçesi sunuluyor. Aslında ortada bir şey yokken baskı plotikalarıyla yıldırma politikası yürütülüyor. Şu an arkadaşımız cezaevinde. Daha önce de Van'da bir arkadaşımız tutuklandı. Gerçeklerden taviz vermeyeceğiz. Türkiye medyası şu an zor günlerden geçiyoruz. Suskun kalmak vicdansızlıktır. Bu katliamları görmek gerekiyor. Arkadaşımız heyecanlı olduğu için gözaltına alındı, evet bizler heyecanlıyız, heyecanlı olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

JİNHA muhabirleri basın açıklamasına üzerinde ‘Özgür basın susturulamaz' yazılı pankartlarla katıldı. (Cihan)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more