Reklamsız Sözcü

Kaçak göçmenlere yamalı ve patlak bot vermişler

Kaçak göçmenlere yamalı ve patlak bot vermişler

android-time 11:15 31 Aralık 2015
Kaçak göçmenlere yamalı ve patlak bot vermişler
Kaçak göçmenlere yamalı ve patlak bot vermişler

Yaşar ANTERBODRUM (Muğla), (DHA)- BODRUM açıklarındaki Çelebi Adası ve Adaboğazı Yarımadası Koyu`nda Yunanistan`ın İstanköy (Kos) Adası`na geçmeye çalıştıkları belirlenen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30 Suriyeli kaçak, tekneyle yanlarına giden polisler tarafından yakalandı. Ele geçirilen botun yamalı ve patlak olması organizatörlerin bile bile kaçakları ölüme gönderdiğini gözler önüne serdi. Polisin operasyonunun ardından Adaboğazı`na geçen Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri kaçak göçmenlerin geride bıraktığı 2 kamyon dolusu eşya, çöp ve eski lastik botu topladı.

Bir ihbarı değerlendiren Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi ekipleri, bir grup Suriyeli kaçak göçmenin Bitez Mahallesi açıklarındaki Çelebi Adası ile Adaboğazı Yarımadası Koyu`ndan Yunanistan`ın İstanköy Adası`na geçeceklerini belirledi. Bunun üzerine polis, dün sabah tekneyle bölgeye hareket etti. Çelebi Adası ve Adaboğazı`ndaki, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu toplam 30 Suriyeli kaçak göçmen, kaçma hazırlığındayken yakalandı. Yakalanan göçmenlerin ifadelerinden kendilerine iki organizatör tarafından verildiği belirlenen iki bot da ele geçirildi. Botlardan, üzerinde Arapça ve İngilizce olarak `Ölüm Aşkına` yazılı olanının yamalı ve delik olması organizatörlerin kaçakların göz göre göre ölüme gönderecek kadar gözlerinin döndüğünü gözler önüne serdi.

Yakalanan kaçak göçmenlerden Suriyeli üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Sahba Al Mahmut, `İki gündür soğukta bekliyoruz. Organizatörlerin getirdiği botu şişirip denize açılmaktan başka çaremiz yoktu. Gece karanlığında botun durumunu görmemiz mümkün değildi. Onların vicdanına kalmıştık. Botun patlak ve yamalı olduğunu gördüğümüzde şoke olduk ve tekrar karaya çıktık. Bu botla denize açılmak intihar gibi bir şey olur` dedi. Yakalanan kaçak göçmenler, işlemleri için Bodrum İlçe Emniyet müdürüğü`ne getirildi. Polis, göçmelerin verdiği ifadeden yola çıkarak, iki organizatörün yakalanması için çalışma başlattı.

BELEDİYE EKİPLERİ YARIMADADA TEMİZLİK YAPTI

Polislerin yaptığı operasyonun ardından Adaboğazı`na gelen Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri ekipleri, göçmenlerin geride bıraktığı iki kamyon dolusu eşya ve eski lastik botları topladı. Kaçak göçmenlerin adada kaldıkları süre içerisinde çadır kurdukları da belirlendi.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:1631.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more