Reklamsız Sözcü

Kadın başkandan, kadına yönelik şiddetle ilgili kısa film

Kadın başkandan, kadına yönelik şiddetle ilgili kısa film

android-time 11:40 29 Aralık 2015
Kadın başkandan, kadına yönelik şiddetle ilgili kısa film
Kadın başkandan, kadına yönelik şiddetle ilgili kısa film

Mehmet Kayhan YILDIZKONYA, (DHA) – KONYA Meram Belediye Başkanı AK Partili Fatma Toru, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için `BirÖğün BirÖmür` adlı kısa film hazırlattı. Eşinden şiddet gören bir kadının, dayak yedikten sonra kullandığı kanlı pamuk, sargı bezi gibi pansuman malzemeleri ve cam kırıklarını bir tencere içerisinde kaynatarak hazırladığı çorbanın eşinin önüne getirmesini anlatan kısa film, sosyal medyada yayınlandıktan sonra 2.5 milyon kişi tarafından izlendi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, kadına yönelik her gün artan şiddet olaylarının sona ermesi için bir sosyal sorumluluk projesi olarak kısa film hazırlattı. Film, senaryosundan çekim ve montajına kadar kadınlar tarafından hazırlandı. `BirÖğün BirÖmür` adı verilen kısa film geçen hafta belediyeye ait sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandıktan sonra sosyal medyada kısa sürede hızla yayıldı.

`MUTLU ANNE, MUTLU TOPLUM DEMEK`

Kadına şiddetin ön planda olduğu bir dünyada yaşandığını belirten Belediye Başkanı Fatma Toru, şunları söyledi:

“Günümüz Türkiyesi`nin inşasında en temel besin kaynağı annelerdir. Bir çocuğun gelişerek sağlıklı olarak büyümesinde anne sütünün önemi ne ise, mutlu bir annenin önemi de aynıdır. Bir kadının mutluluğu için hayat arkadaşının bir tebessümü, için içten bir tebessümü ve ona sahip çıkması yeterlidir. Mutlu bir anne, mutlu bir aile, mutlu bir toplum ve Türkiye`nin inşası demektir.“

ŞİDDET MALZEMELERİNDEN ÇORBA

Filmin her aşamasının kadınlar tarafından hazırlandığını ve sosyal medyada kısa sürede 2.5 milyon kişi tarafından izlendiğini ifade eden Toru şöyle konuştu:

“Kısa filmde şiddet gören bir kadın, gördüğü şiddet sonrası kanayan yerlerinde pansuman olarak kullandığı pamuk, sargı bezi ve kırılan cam parçalarını bir kavanoz içerisinde biriktiriyor. Daha sonra bu malzemeleri tencere içerisinde kaynatıyor. Ardından da çorba şeklinde eşine yemek olarak sunuyor. Eşi bunu gördükten sonra yüz ifadesiyle ne kadar büyük bir hata yaptığını, eşine verdiği zarar ve psikolojik yıkımı fark etmiş oluyor.“

`KAMU SPOTU OLARAK YAYINLANSIN`

Başkan Fatma Toru, filmin ilerleyen süreçte yerel ve ulusal televizyon kanallarında kamu spotu olarak kullanılması için de çalışma yapacaklarını söyledi. Belediyeciliği sadece fiziki belediyecilik olarak yapmadıklarını belirten Toru, “Bizim, sadece fiziki belediyecilik anlamında değil, sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışı içerisinde hareket ederek toplumsal sorunlara çözüm üretmek de görevimiz` dedi.

DHA-Genel – Türkiye-Konya – Mehmet Kayhan YILDIZ
2015-12-29 11:30:01

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more