Reklamsız Sözcü

Kar, yılın son gününde İzmir`in kapısına dayandı

Kar, yılın son gününde İzmir`in kapısına dayandı

android-time 12:19 31 Aralık 2015
Kar, yılın son gününde İzmir`in kapısına dayandı
Kar, yılın son gününde İzmir`in kapısına dayandı

Taylan YILDIRIMİZMİR, (DHA)- İZMİR`de Aralık ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları aniden düşdü, yılın son günü Manisa-İzmir arasındaki Sabuncubeli Mevkii, beyaza büründü. Karayolları ekipleri, yüksek kesimlerde etkili olan kar ve buzlanmaya karşı tuzlama çalışması yaptı.

Aralık ayı boyunca mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların görüldüğü İzmir`de oturanlar, yılın son gününe dondurucu soğuğun etkisiyle başladı. Soğuk hava beraberinde de özelikle yüksek kesimlerde. Kar yağışını beraberinde getirdi. Kar yağışı, İzmir ile Manisa arasındaki Sabuncubeli Mevkii`nde de etkili oldu. Günler öncesinde yapılan uyarıları dikkate alan Karayolları ekipleri, ekipmanlarıyla hazır bekletildi. Tuzlama çalışmalarını buzlanma yaşanmadan başlatan ekipler, olası yoğun kar yağışına karşı da yine kar küreme araçlarını, bölgeye gönderdi. Karayollarına taşeron hizmet veren firmanın yetkilisi, Ümit Özturan, kendilerine yapılan bildirim sonrasında harekete geçtiklerini anlatarak, şöyle dedi:

`Karın özellikle Manisa Akhisar Gelenbe bölgesinde etkili olacağı bizlere bildirildi. Ancak bu bölge içinde de yine orası kadara olmasa da kar uyarıları yapıldı. Bizler de, kar yağışının başlamasıyla hazır bekletilen ekiplerimizi buraya önderdik. Buzlanma yaşanmaması ve sürücülerini rahat seyretmeleri içini tuzlama çalışmalarına başladık. İlerleyen saatlerde eğer kar şiddetini arttırıp yolu da etkileyecek duruma gelirse, küreme araçlarımız da yine hazırda bekliyor.`

Sabuncubeli Mevkii`nde oturan ve yılın son gününe soğuk havanın etkisiyle giren Yaşar Aydoğan, `Soğuk, aniden geldi. Sıcak günler geride kaldı. Gece yarısından sonra yavaş yavaş kar yağmaya başladı. Sabah saatlerinde etkisini arttırdı. Yol kapanmadıktan sonra kar sorun değil. Hatta insanlar için eğlence bile oluyor` dedi.

Bölgede işletmecilik yapan Fatma Gül ise, `Kar yağmaya başladıktan sonra bu bölgede pek durmuyor. Birkaç güne kadara etraf bembeyaz oluyor. Sonra da yaklaşık 1 ay yüksek yerlerde ormanlık alanda kar kalkmaz. İzmirliler, kar biraz daha yerde tuttuktan sonra gelip burada çocuklarıyla oynuyor. İzmir için burada kar olması zorluk ama vatandaşlar için oyun oluyor, mutlu oluyorlar` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-İzmir – Taylan YILDIRIM
2015-12-31 12:08:10

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more