Reklamsız Sözcü

Karayolu 45 saat kardan kapandığı için ceza alan şirket, bu yıl da görev yapacak

Karayolu 45 saat kardan kapandığı için ceza alan şirket, bu yıl da görev yapacak

android-time 17:37 30 Aralık 2015
Karayolu 45 saat kardan kapandığı için ceza alan şirket, bu yıl da görev yapacak
Karayolu 45 saat kardan kapandığı için ceza alan şirket, bu yıl da görev yapacak

Fuat KARS- Coşkun YAMANBURSA (DHA) – BALIKESİR- İzmir Karayolu`nda bulunan Çanakçı Mevkii`nde geçen kış kardan kapanan yolu açamayıp binlerce kişinin 2 gün mahsur kalmasına neden olan, diğer güzergahlarda da yükümlülüklerini yerine getiremediği için 1 milyon 350 bin lira ceza verilen yüklenici şirket, bu yıl da aynı bölgede kar temizleme çalışması yapacak. Şirket, bu yıl aynı durumla karşılaşmamak için, yüzlerce araç ve personelle sorumlu olduğu güzergahlarda hazırlıkları tamamlayıp kar yağmasını bekliyor.

Bursa`da bulunan Karayolları 14`üncü Bölge Müdürlüğü tarafından 2014 yılında, Bursa, Yalova, Çanakkale, Eskişehir, Bilecik ve Balıkesir illerindeki yollarda yapılacak kar temizleme çalışması için açılan ihaleyi kazanan şirketle üç yıllık sözleşme imzalandı. Çalışmalara başlayan şirket, yoğun kış nedeniyle Balıkesir-İzmir karayolunun Çanakçı Mevkii`ndeki 30 kilometrelik güzergahta geçen yıl onlarca TIR`ın kayması sonucu zor durumda kaldı. Karayolunun kapanmasıyla 300`ü TIR olmak üzere yaklaşık 2 bin araç ve 7 bin kişi mahsur kaldı. Mahsur kalanlar, 45 saatte yolun açılmasıyla kurtulup yollarına devam edebildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü ise geçen kış kasım- mart döneminde Balıkesir`in yanı sıra sorumluluk bölgesindeki bir çok yolda yaşanan sıkıntılar nedeniyle şirkete vermediği hak edişler ile kesilen cezalar karşılığında, yüklenici şirketin hak edişinden 1 milyon 350 bin lirayı kesti. Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, `Bu tür sıkıntılar karşısında yüklenici firmaya ödenmeyen para ve kesilen cezalar normal. Firma bu zorunluluklarını yerine getirmekle mükellef. Yapamazsa veya sıkıntı yaşatırsa bedelini öder. Olayda art niyet yoksa sözleşmesi feshedilmez. Bunlar da zaten belli. Yapılan sözleşme kapsamında firma bu yılda görevini sürdürmek zorunda. Sözleşmesi önümüzdeki sene bitecek. Girip kazanırsa işine devam edebilecek` diye konuştu.

MAHSUR KALANLAR DAVA AÇAR MI?

Bu ceza uygulamasıyla, kardan kapanan yolun açılmaması nedeniyle mahsur kalıp zarara uğrayanların da dava açıp açamayacakları gündeme geldi. Karayolları yetkilileri, mahsur kalan araç sürücüleri ve yolcuların kendileri hakkında açabilecekleri davalarla ilgili, `Yaptığımız işler sözleşme kapsamında hukuksal olarak gerçekleşiyor. Bu tür olaylar bundan önceki senelerde de yaşandı. İsteyen herkes tabi ki dava açabilir. Savcılık soruşturması sonunda bu davaların bir çoğuna takipsizlik veriliyor. Böylede bir gerçek var. Çünkü sözleşmelerimiz hukuk kapsamında yapılıyor ve bu tür olayları da kapsıyor` dedi.

İhaleyi alan şirketle bu güzergahta taşeron olarak çalışan şirketin avukatı, kesilen 1 milyon 350 bin liranın sadece Balıkesir değil diğer illeri de kapsadığını söyledi.

`SÖZLEŞMEDE YOKKEN ARAÇLARI BİZ ÇEKTİRDİK`

Sözleşme kapsamında şirketin tüm araç ve personeli hazır bulundurduğunu ve kış sezonu için tüm hazırlıkların yapıldığını anlatan avukat, geçen yıl Çanakçı Mevkii`ndeki olayla ilgili de şunları söyledi:

`Yapılan sözleşmede kaza anlarında araçların çekilmesi yönünde bizde bir yükümlülük yok. Bu tamamen valiliği bağlıyor. Balıkesir`de yaşanan sıkıntının asıl nedeni bu. Biz buna rağmen yetkimizi sonuna kadar kullandık. Bazı çekiciler ile anlaşarak sözleşme dışına çıkarak kendi paramızla araçları çektirdik. Mağdur kalan insanların gereksinimlerini karşıladık. Olaya insani olarak baktık.`

DHA-Genel – Türkiye-Bursa – Fuat KARS
2015-12-30 17:31:35

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:3830.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more