Reklamsız Sözcü

Katar gazı için depomuz da tesisimiz de yok!

Türkiye-Rusya krizinin ardından ortaya çıkması muhtemel Rus doğalgazının kesilmesi konusu kafaları meşgul etmeye devam ediyor.

android-time 09:19 10 Aralık 2015
Katar gazı için depomuz da tesisimiz de yok!
Türkiye-Rusya krizinin ardından ortaya çıkması muhtemel Rus doğalgazının kesilmesi konusu kafaları meşgul etmeye devam ediyor.

Hükümet kanadından bu ihtimale karşı Katar ile yapılan likit doğalgaz anlaşmasının çare olacağı ifade ediliyor. Peki bu ne kadar doğru? Konuyu Kadir Has Üniversitesi Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Prof. Dr. Volkan Ediger’e sorduk. Ediger olası bir doğalgaz sorunununda Katar gazının kısa vadede çare olamayacağını belirtti. Ediger, ”Katar’dan alacağımız likit doğalgaz yani LNG’yi depolayacak ve işleyecek tesisimiz yok. İki depo ve tesisimiz var ancak bunlar mevcut alımlarımızı karşılıyor” dedi.

Türkiye’nin enerjide kendi tüketim hacmindeki ülkeler içinde dışarıya özellikle de Rusya’ya en bağımlı ülkelerden biri olduğunu belirten Ediger, ”Tükettiğimiz enerjinin dörtte birini Rusya’dan alıyoruz. Enerjide bağımlılık AB ülkelerinde ve Amerika’da da var. Ancak onlar tüketimin artmasıyla dışarıya bağımlılığı azaltmak için çeşitli stratejiler geliştiriyorlar. Biz bunu yapamadık. Rusya’dan gazı kesmesini beklemiyorum. Zaten keserse ilişkiler artık çok kötü hale gelmiş demektir. Ancak keserse ikisi sıvılaştırılmış doğalgaz olmak üzere üç depomuzda bulunan gazlar bize ancak en fazla 20 gün gider o da tam dolularsa. Avrupa birliğinde bu rakam 30 günü buluyor. Bu rakam mutlaka arttırılmalı” diye konuştu.

Katar ile yapılan LNG anlaşmasına da değinen Ediger, ”Bizim bir tane Değirmenköy’de doğalgaz depomuz var. LNG için ise iki depomuz mevcut. Biri Marmara Ereğlisi’nde santrallerin yanında. Biri de özel sektöre ait. O da İzmir Aliağa’da. Doğalgaz depomuzun hacmi yaklaşık 2.1 milyar metreküp gibi. Biz yılda 49 – 50 milyar küp doğalgaz tüketiyoruz. O depo ağzına kadar dolu da olsa farketmiyor. İki LNG depomuzun toplam kapasitesi 7.2 milyar metreküp. Toplam tükettiğimiz doğalgazın yüzde 14’ü LNG. Cezayie ve Nijerya ile LNG anlaşmalarımız var. O iki depoyu ve iki tesisi de onlar için kullanıyoruz. Yaklaşın 1.5-2 milyar metreküpünü de spot piyasadan alıyoruz. Cezayir ve Nijerya’dan alımlar devam ettiği için Katar’dan gelecek LNG’ye depo ve tesis yok” şeklinde konuştu.

Katar’ın da 3-4 yıllık alım satım anlaşmalarının tamamlandığını belirten Ediger, ”Bize her an büyük miktarlarda gaz verebileceklerini sanmıyorum. 3-5 milyar metreküp verirse o da belirli bir sıkıntıyı çözer. Katar’dan alınacak LNG için tesis de depo da yok. Zaten şimdi yapılmaya kalksa, enerji yatırımları çok uzun vadeli ve çok paralı yatırımlardır” ifadelerine yer verdi.

Yılda 120 milyon ton birincil enerji tükettiğimizi belirten Ediger, ”Bizim dışa bağımlılığımız aşağı yukarı yüzde 75 civarında.Bunun içinde de doğalgaza bağımlılığımız çok fazla diğer ülkelere göre. Fosil yakıtlarına bağımlılığımız yüzde 90-91 oranında.Dünya ortalaması yüzde 85-86’dır. Bir diğeri de Rusya’ya genel olarak çok bağımlıyız.Sadece doğalgaz da değil, petrolümüzün yüzde 16’sını Rusya’dan alıyoruz.Kömürümüzün de yüzde 30-35’ini Rusya’dan alıyoruz. Biz ülke olarak kaynak araştırması yapamadık. Dışa bağımlılık biraz da bundan kaynaklanıyor” dedi.

Haber: Mediha Olgun – Kamera: Çağatay Gürücü

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:4610.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more