Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu’ndan flaş MHP hamlesi

MHP ile CHP arasındaki tüm olumsuzluklara rağmen CHP, AKP’nin içinde olmadığı bir hükümet formülü için zorluyor.

android-time 19:56 7 Temmuz 2015
Kılıçdaroğlu’ndan flaş MHP hamlesi
MHP ile CHP arasındaki tüm olumsuzluklara rağmen CHP, AKP’nin içinde olmadığı bir hükümet formülü için zorluyor.

CHP koalisyon için MHP'nin kapısını tekrar çalacak.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu MHP ile koalisyon kurabilmek için yeni bir girişimde daha bulunacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'siz bir koalisyon hükümetinin kurulması ısrarı, tüm olumsuzluklar ve anlaşmazlıklara rağmen sürüyor.

KOALİSYON İÇİN MHP KAPISI TEKRAR ÇALINACAK

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Kılıçdaroğlu'nu kast ederek söylediği ‘koltuk tedarikçisi' sözleriyle gerilen iki parti arasındaki ilişki, meclis başkanlığı seçimindeki karşılıklı atışmalarla iyice içinde çıkılmaz bir hal almıştı. Söz düellosunun ardından neredeyse CHP-MHP ve dışarıdan HDP destekli koalisyon hükümetinin kurulmasına imkânsız gözüyle bakılmaya başlandı. Ancak CHP, MHP'yi koalisyona ikna etmek için çalışıyor. Bir yandan AKP ile gerçekleşecek koalisyon görüşmelerine hazırlanan CHP, hükümetin kurulamaması durumunda MHP'nin kapısını ‘öncelikler protokolü' ile çalacak. Bu protokol; asgari ücretin artırılması, emekliye çift ikramiye, taşeron işçiye kadro, mazotun çiftçiye 1 buçuk liradan verilmesi gibi seçim öncesi vaatleri içerecek.

13 YILLIK HASARI DÜZELTME İÇİN İKTİDAR OLMAMIZ LAZIM

Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye; “AKP'nin neden olduğu 13 yıllık hasarı düzeltmek için iktidarda olmamız lazım. Vaatlerimizi gerçekleştirdikten sonra isterseniz seçimleri yenileyelim” diyecek. CHP'nin en büyük kozu ise, bugüne kadar AKP'nin getirdiği kanun tekliflerine CHP-MHP-HDP olarak üç partinin aldığı ortak tavır… CHP, diğer emsal ortak itirazları da belirleyerek MHP ile ortak paydayı bulma arayışında.

GÖK YİNE ELEŞTİRDİ

Parti yönetimi böyle bir tavır takınırken diğer yanda MHP'ye eleştiriler de devam ediyor. MHP'nin Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumunu kamuoyuna açıklayamamanın sıkıntısını yaşadığını savunan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Önceden ‘HDP oy verirse biz oy vermeyiz' mantığını sürdürdüler. Daha sonra HDP'den ‘bizim herhangi bir adayı destekleme kararımız yoktur' açıklaması gelince Deniz Baykal'a yönelik çamur at kampanyası yürütmeye başladılar. Deniz Baykal, genel başkanımızın bilgisi dahilinde cumhurbaşkanı ile görüşmüştür. MHP'nin anlaşılmaz, kendini ifade etmekten aciz, parti sözcülerinin çamur atarak yürütmeye çalıştığı gerekçelerin tümü gülünçtür” dedi

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more