Reklamsız Sözcü

Kılıçdaroğlu’ndan yeni anayasaya destek

"Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak bütün düzenlemelere katkı vereceğiz. İlk dört madde hariç. Sadece bize başkanlık önerisiyle gelmesin."

android-time 08:02 15 Aralık 2015
Kılıçdaroğlu’ndan yeni anayasaya destek
"Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayacak bütün düzenlemelere katkı vereceğiz. İlk dört madde hariç. Sadece bize başkanlık önerisiyle gelmesin."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasaya çalışmaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu; Anayasa’nın ilk dört maddesi ve başkanlık önerisi hariç tüm maddelere destek verebileceklerini açıkladı. CHP lideri  “Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak bütün düzenlemelere katkı vereceğiz. Ancak ilk dört madde hariç. Sadece bize ‘başkanlık' önerisiyle gelmesin” dedi.

FOTO:DHA Kılıçdaroğlu, yeni Anayasa çalışmaları hakkında AKP’ye şartlı destek verdi.

Hürriyet Gazetesi’nin Ankara bürosunu makamında kabul eden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP kurmaylarının sık sık gündeme getirdiği yeni anayasa çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

AKP’YE DESTEK

Kılıçdaroğlu “Sayın Davutoğlu geldiği zaman, anayasada Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak bütün düzenlemelere elbette katkı vereceğiz. Ancak ilk dört madde hariç. Sadece bize ‘başkanlık' önerisiyle gelmesin. Hele Sayın Cumhurbaşkanı bu konulara hiç girmesin. Anayasada tanımlanmış görevlerini yapacak, çok konuşmayacak, tarafsızlığını koruyacak. Kendisine yeni bir makam arayışına girmesin. Yeter artık bu toplum onu ve ailesini sırtında taşıyor, bütün etik kurallarına rağmen. Bu kadar ağır bir yükü Türkiye Cumhuriyeti çekmemiştir. Yeter.Davutoğlu aslında, büyük bir olasılıkla, perdenin arkasından Cumhurbaşkanı'nın tutumundan şikâyet ediyordur. Hükümete bu kadar müdahalenin doğru olmadığını o da biliyordur. Türkiye'de asıl sorun, Erdoğan'dan kaynaklanıyor. Abdullah Gül de vardı, bir Cumhurbaşkanı gibi davrandı. Bu bütün sıcak olayların içinde. Kaos. Kaosun olduğu yerde zaten sağlıklı yönetim olmaz” dedi.

“AB ile uyum sürecinde, Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı verecek bütün yasalara açık çek veriyorum” veriyorum diyen Kılıçdaroğlu “Hepsine destek vereceğiz. Ama medyanın öne çıkarmadığı özel bir alan var; o da Kıbrıs. Kıbrıs ile ilgili parlamentonun bilgilendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN REFERANDUM ÇAĞRISINA YANIT

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili referandum çağrısına da “‘Koyun can derdinde kasap et derdinde' diye güzel bir atasözü var. Türkiye'nin dünya kadar sorunu var, o halen tutturmuş ‘başkanlık da başkanlık'. Bıraksın artık. Türkiye'nin başına yeteri kadar bela olduğunun farkında değil mi? Kesinlikle kaçak sarayında oturması ve sessizliğini koruması lazım. İki başlılığı yaratan o zaten. Otursa yerine, iki başlılık yok” yanıtını verdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more