Reklamsız Sözcü

Konya’da Şeb-i Arus alarmı

Konya'daki Şeb-i Arus törenleri için valilik 'marjinal gruplar eylem yapabilir' diye, olağanüstü hal uygulamasına geçti.

android-time 12:55 17 Aralık 2015
Konya’da Şeb-i Arus alarmı
Konya'daki Şeb-i Arus törenleri için valilik 'marjinal gruplar eylem yapabilir' diye, olağanüstü hal uygulamasına geçti.

Mevlana’nın ‘düğün günü’ diye adlandırılan ölüm yıldönümünün anılacağı Şeb-i Arus törenleri için Konya’da kırmızı alarm verildi. İl genelinde basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı, gösteri yürüyüşü gibi protesto eylemleri yasaklandı.

FOTO:DHA Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık’ta düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine her yıl onbinlerce insan katılıyor.

Mevlana’nın ölüm yıl dönümü nedeniyle Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında anma törenleri düzenleniyor. Bu yıl düzenlenen ‘Hz. Mevlana’nın 742’nci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, bu akşam Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde yapılacak ‘Şeb-i Arus’ töreniyle sona erecek. Şeb-i Arus törenlerine de başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, başbakan yardımcıları, bakanlar, yabancı devletlerin temsilcileri ve çok sayıda davetli katılacak. Bu nedenlede Konya Valiliği, bugün kent merkezinde basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı, gösteri yürüyüşü protesto eylemlerinin yapılması yasakladı.

“PROTESTO YAPILABİLİR…”

Bazı marjinal grupların protesto yapacağı yönünde istihbarat alındığını belirten Konya Valiliği’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:  “Devlet büyüklerimizin katılacağı etkinlik ve anma törenleri sırasında bazı marjinal gruplarca çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirileceği yönünde bilgiler elde edilmiş olup, bu tür protesto eylemlerinin ülkemizin içinde bulunduğu terör olayları da göz önüne alındığında karşıt görüşlü gruplar arasında çatışma ortamları doğuracağı ve ilimize gelecek devlet büyüklerimiz ile yabancı devlet temsilcileri ve vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye düşüreceği değerlendirilmektedir.  Elde edilen bilgiler doğrultusunda, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ‘İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır’ ve Anayasa’nın 34/2 maddesi ‘Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir’ hükümleri gereğince milli güvenlik, genel asayiş, kamu güvenliğinin ve düzeninin bozulmasının engellenmesi, başkalarının hak ve özgürlükleri ile can güvenliğinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi için yukarıda belirtilen amaçlar çerçevesinde 17 Aralık 2015 Perşembe günü, (devlet büyüklerimizin katılacağı resmi tören ve etkinlikler haricinde) ilimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı ve gösteri yürüyüşü vb. protesto eylemlerinin Valilik makamının 17/12/2015 tarih ve 6707 sayılı olurları ile yasaklanmasına karar verilmiştir.” (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more