Reklamsız Sözcü

Körfez Geçişi ve Otoyol Projesi´nde `ÇED istisnasına` mahkemeden ret

Körfez Geçişi ve Otoyol Projesi´nde `ÇED istisnasına` mahkemeden ret

android-time 13:47 28 Aralık 2015
Körfez Geçişi ve Otoyol Projesi´nde `ÇED istisnasına` mahkemeden ret
Körfez Geçişi ve Otoyol Projesi´nde `ÇED istisnasına` mahkemeden ret

BURSA, (DHA)- BURSA`nın Orhangazi İlçesi`nde oturan Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarından (ÇEHAV) Erol Çiçek`in açtığı dava üzerine, Ankara 12`nci İdare Mahkemesi, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi`nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporundan muaf sayılamayacağına karar verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan mahkeme kararının uygulanmasını isteyen Erol Çiçek, inşaat faaliyetlerinin durdurularak 30 gün içinde ÇED sürecinin başlatılmasını istedi.

Bursa`da faaliyet gösteren, ÇEHAV avukatlarından Erol Çiçek, 7 Temmuz 2014`te, dilekçe ile Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi`nin ÇED sürecinin başlatılması istemiyle Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na başvurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, 22 Temmuz 2014 tarihinde, isteğe ilişkin başvuruyu, `Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi`nin ÇED sürecinden muaf olduğu` gerekçesi ile reddetti.

Erol Çiçek, ret kararı üzerine `ÇED sürecinin başlatılması talebinin reddini` yargıya taşıdı. Ankara 12`nci İdare Mahkemesi, `Artık muafiyet kapsamında düşünülemeyecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi için ÇED sürecinin başlatılması yolundaki davacı isteminin reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına` karar verdi. Mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın dava konusu işleminin iptaline, 2 Ekim`de oybirliğiyle karar verdi. Taraflar kararı, tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Danıştay`a temyize götürebilecek.

Çiçek, mahkeme kararının tebliğ edilmesi üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na başvurarak, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi Projesi`nin inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını ve 30 gün içinde ÇED sürecinin başlatılmasını, mahkeme kararının uygulanmasını istedi.

DHA-Genel – Türkiye-Bursa Merkez – Namık GÖZ
2015-12-28 13:42:14

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more