Reklamsız Sözcü

Manisa`dan çatışmaların durması çağrısı

Manisa`dan çatışmaların durması çağrısı

android-time 15:59 29 Aralık 2015
Manisa`dan çatışmaların durması çağrısı
Manisa`dan çatışmaların durması çağrısı

İlker KILIÇASLANMANİSA, (DHA) – MANİSA`da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`ne (TMMOB) bağlı sendika ile odaların temsilcileri bir araya gelerek Doğu ve Güneydoğu`da çatışmaların durması için çağrıda bulundu.

Doğu ve Güneydoğu`da bazı illerde PKK ile yapılan mücadelede halkın zarar gördüğünü dile getiren DİSK, KESK ve TMMOB`a bağlı sendika ve odaların Manisa temsilcileri ile üyeleri sloganlar eşliğinde Eğitim-Sen Manisa Şube binasının önünde bir araya gelerek Manolya Meydanı`na kadar yürüdü. Yaklaşık 200 sendika ve oda üyesinin katıldığı yürüyüşte `Savaşa hayır, barış hemen şimdi`, `Faşizme karşı omuz omuza`, `Susma sustukça sıra sana gelecek` sloganları atıldı.

Yürüyüş ve basın açıklaması öncesinde Manisa İl Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

KESK Manisa Dönem Sözcüsü Ali Gök, özellikle Güneydoğu`da yaşanan çatışmalar sebebiyle Türkiye`de endişelerin arttığını söyleyerek, `Ülkemiz bir uçuruma doğru sürükleniyor. Sokağa çıkma yasakları, savaş halini andıran askeri sığınaklar, okulların, hastanelerin ve devlet dairelerinin karargaha dönüştürülerek çatışmaların bütün bölgeye yayılmasıyla birlikte ilçeler, şehirler abluka altına alınıp boşaltılıyor. Yüzlerce insan evinden alınarak spor salonlarına hapsediliyor, çocuklar ve kadınlar hedef alınarak katlediliyor. İnsan cesetleri günlerce sokaklarda bırakılmakta, almaya çalışan yakınlarına ateş açılmaktadır` diye konuştu.

`BARIŞIN TARAFINDAYIZ`

Siyasi iktidarın çeşitli illerde savaş ve baskı politikalarını artırdığını iddia eden Gök, `Siyasi iktidar savaş ve baskı politikalarını arttırarak barış yanlısı olanlara operasyonlar düzenliyor. Dışarıda neredeyse kriz yaşamadığımız komşu kalmadı. İçeride ise muhalif görülen her kesim baskı ve operasyonlarla sindirilmeye çalışılmakta, düşman ilan edilmektedir. Bu topraklarda kimsenin ölmesini istemiyoruz. Sendikalar, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri olarak barışın tarafındayız. Görevimiz, insanlarımızın öldürülmesine seyirci kalmak değil, insanları yaşatmaktır` diye konuştu.

Gök`ün konuşmasının ardından topluluk bir süre slogan attıktan sonra eylemi sonlandırdı.

DHA-Genel – Türkiye-Manisa – İlker KILIÇASLAN
2015-12-29 15:51:24

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more