Reklamsız Sözcü

Mersin avukatlarından Suriyeli sığınmacılara şefkat eli

Mersin avukatlarından Suriyeli sığınmacılara şefkat eli

android-time 13:58 31 Aralık 2015
Mersin avukatlarından Suriyeli sığınmacılara şefkat eli
Mersin avukatlarından Suriyeli sığınmacılara şefkat eli

Ali Ekber ŞENMERSİN, (DHA)- MERSİN Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, merkez Akdeniz İlçesi Adanalıoğlu Mahallesi`nde çadırda yaşam savaşı veren Suriyeli sığınmacılara giderek, yardımlarda bulundu.

Zor koşullarda yaşam savaşı veren Suriyeli sığınmacılara el uzatan Mersin Barosu avukatları, destekleri ile yüzleri bir nebze de olsa gülümsetmeyi başardı. Baro Başkanı Alpay Antmen, Sayman İlkay Şahin, Çocuk Hakları Komisyonu Ece Kovan Demirtaş ile komisyon üyelerinden oluşan heyet, yaklaşık 3 bin sığınmacının bulunduğu Adanalıoğlu`nda daha önceden tespit edilen bazı ailelere, talep ettikleri ihtiyaçlarına yönelik desteklerde bulunuldu. Battaniyeden halıya, yorgandan çocuk eşyalarına kadar pek çok ihtiyaca cevap vermeye çalışan avukatlar, sorunları ve talepleri de yerinde dinledi. Antmen, Suriye`deki gelişmelerin insanlık tarihi için kara bir leke olarak tarih sayfalarında yer alacağını belirterek şunları söyledi:

`Vatanlarından, yurtlarından, evlerinden, geleceklerinden olan bu insanlara yardım eli uzatmak, sorunlarının çözümünü sağlamak hepimizin insanlığa borcudur. Ancak yardımda bulunmak yetmez. Elimizi taşın altına koymalı, sorunların çözümünde sorumluluk üstlenmeliyiz. Görüleceği üzere durum çok fecidir. Kışın ortasında naylon çadırlarda yaşam savaşı verilmektedir. Sayıları bilinmeyen, ciddi sağlık riskleri ve sorunları ile karşı karşıya olan bu insanların öncelikle barınma ve sağlık sorunlarına tek elden, koordineli bir şekilde çözüm üretilmelidir. Bunun için Mersin el ele vermelidir.`

320 BİNİN ÜZEDRİNDE

Resmi rakamlara göre, Mersin`de 220 bin, gayri resmi rakamlara göre ise 320 binin üzerinde Suriye sığınmacıların bulunduğu ifade ediliyor. Şehir merkezinde sığınmacıların açtığı ve faaliyet gösteren çeşitli türde iş yerleri bulunuyor.

DHA-Genel – Türkiye-Mersin – Ali Ekber ŞEN
2015-12-31 13:52:46

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:5931.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more