Reklamsız Sözcü

Mersin`de otogar krizi bitmek bilmiyor

Mersin`de otogar krizi bitmek bilmiyor

android-time 12:03 31 Aralık 2015
Mersin`de otogar krizi bitmek bilmiyor
Mersin`de otogar krizi bitmek bilmiyor

Ali Ekber ŞEN- İbrahim MAŞE MERSİN, (DHA) – MERSİN Şehirlerarası Otobüs Terminali (MEŞOT) yazıhane kira fiyatlarının yüksek olduğunu öne süren firmalar boykota gidip, yolcuları akaryakıt istasyonları ve boş arazilerden almaya başladı. Boykot, başta öğrenciler olmak üzere yılbaşı tatilini memleketlerinde geçirmek isteyenleri zor durumda bıraktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 35 milyon liraya yaptırılan ve ihaleyle 3 yıllık işletme hakkı 20 milyon liraya kiralanan, 28 Şubat 2015`te açılışı yapılan MEŞOT`taki yazıhane kira fiyatlarını yüksek bulan otobüs firmaları, eski otogar civarında çadır kurarak, yolcularına burada hizmet verdi. Geçen nisan ayında yapılan anlaşmanın ardından otogarda davullu- zurnalı törenle hizmet vermeye başlayan firmalar, yıllık 96 bin TL`yi bulan yazıhane ücretini ödeyecek karlılığı sağlayamayınca bir kez daha boykota gitti.

YILBAŞI ÖNCESİNDE BÜYÜK SIKINTI

Boykot nedeniyle firmalara ait otobüsler yolcuları akaryakıt istasyonları, cadde kenarları ve otogar çevresindeki boş araziden almaya başladı. Hiçbir çevre güvenliği olmayan, atık suların ve çöplerin bulunduğu toprak arazilerde duran otobüslere binmek zorunda kalanlar duruma tepki gösterdi. Zaman, zaman bavulları ile yüzlerce metre yürüyerek otobüslere ulaşmak zorunda kalan yolcular, muhatap olacak kimseyi bulamayınca da saatlerce beklemek zorunda kaldı. Özelikle gece saatlerinde can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşurken, havaların iyice soğuması da şehirlerarası yolcu taşımacılığını olumsuz etkiledi. Yılbaşı öncesinde başlayan bu boykot, başta öğrenciler olmak üzere yeni yılı memleketlerinde aileleriyle birlikte karşılamak isteyen vatandaşların gidiş gelişlerinde büyük sıkıntı yarattı.

İŞLETMECİ: 10 AYDIR CEBİMDEN KİRA ÖDÜYORUM

Otogarın işletmecisi Şimşek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halit Şimşek, kira bedelini ödeyemeyince Mersin Büyükşehir Belediyesi`nin alacakları için icra takibi başlattığını söyledi. Kira fiyatlarının yüksek olmadığını savunan Şimşek, şunları söyledi:

`Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu yolcunun perişanlığını görmesini istiyorum. İnsanlar sokak aralarında, cadde üzerinde, petrol içinde kanunsuz şekilde otobüslere bindirilip, indiriliyor. Halkımızın başına bir iş gelmeden, bir Özgecan Aslan olayı daha yaşamadan bu sorun çözülmeli. Burada fahiş kira bedeli istemiyorum. Konya otogarında kira ne kadarsa ben de burada onu istiyorum. Araştırdım, Konya`da da yıllık 96 bin lira civarı. Bende aynı parayı istiyorum. Otogarı kiraladım ama 10 aydır otogar boş. Kimseden para almadan 4.5 milyon lirayı cebmimden ödedim. Ben para almıyorum ama kalkıp belediye sürekli bana icra yolluyor. Belediye üzerine düşen denetim görevini yapıp, dışarıda yolcu indirmeyi bindirmeyi önlerse, firmalar terminale girerler. Ben tahsilat yapamadan nasıl ödeme yapayım? Ben parayı almadan nasıl ödemede bulunacağım?`

DHA-Güvenlik – Türkiye-Mersin – Ali Ekber ŞEN- İbrahim MAŞE
2015-12-31 11:48:36

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:0431.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more