Reklamsız Sözcü

Mersin`de sokağa çıkma yasağı ve ölümleri yürüyerek protesto ettiler

Mersin`de sokağa çıkma yasağı ve ölümleri yürüyerek protesto ettiler

android-time 15:56 29 Aralık 2015
Mersin`de sokağa çıkma yasağı ve ölümleri yürüyerek protesto ettiler
Mersin`de sokağa çıkma yasağı ve ölümleri yürüyerek protesto ettiler

İbrahim MAŞE-Mustafa ERCANMERSİN, (DHA)- MERSİN`de düzenlenen yürüyüşle sokağa çıkma yasağı uygulamaları protesto edild.

KESK, DİSK ve TMMOB çağrısı ile toplanan yaklaşık 4 bin kişi, merkez Akdeniz İlçesi İstiklal Caddesi üzerinden yürüyüşe başladı. `Savaşa hayır barış hemen şimdi` ve `Yaşasın halkların kardeşliği` sloganları atan eylemciler, `Savaşa karşı barışa omuz ver ki, çocuklarımız ölmesin, ekmeğimiz küçülmesin` yazılı pankart taşıdı.

Özgür Çocuk Parkı içerisinde slogan attıktan sonra kortej oluşturan eylemcilerin önü, 3 TOMA ve Çevik Kuvvet`in oluşturduğu barikat tarafından kesildi. Güvenlik sebebiyle yürüyüşe izin vermeyen polis ile eylemcilerin yaptığı müzakere sonucunda, eylemcilerin 500 metre uzaklıktaki Atatürk Caddesi`ne yürümesine izin verildi. Bunun üzerine sloganlar atarak tekrar yürüyüşe geçen eylemcilere Akdeniz Belediye Başkanı HDP`li Fazıl Türk ve yardımcısı Yüksel Mutlu da destek verirken, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediye binası önünde polisin kurduğu barikatı gördü. Tepki olarak caddeye girmeyen eylemciler, yolu trafiğe kapatarak caddenin hemen önündeki yolda basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Kenan Hazar şunları söyledi:

`Bu ülkede ölen asker, polis, sivil ve 3 aylık Miray bu ülkenin çocuğu. Ülkenin her yanından ağıtlar yükseliyor. Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra baskıcı ve otoriter bir sistem kurmak için savaş ve çatışmalardan medet uman siyasi iktidar, içeride ve dışarıda savaş konseptini tırmandırarak yükseltmeye başladı. Toplam 1 milyon 300 bin kişinin yaşadığı 17 ilçede toplam 52 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.`

Açıklama ardından eylemciler, dağıldı.

DHA-Güvenlik – Türkiye-Mersin – İbrahim MAŞE-Mustafa Ercan
2015-12-29 15:48:50

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more