Reklamsız Sözcü

Meteoroloji`den yılbaşı için `kar` açıklaması

Meteoroloji`den yılbaşı için `kar` açıklaması

android-time 17:23 28 Aralık 2015
Meteoroloji`den yılbaşı için `kar` açıklaması
Meteoroloji`den yılbaşı için `kar` açıklaması

ANKARA, (DHA) – METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, yurdun hafta ortasından itibaren soğuk ve yağışlı sistemin etkisine gireceğini duyurdu. Meteoroloji`den yapılan açıklamada, yoğun kar yağışlarının beklendiği belirtilerek 31 Aralık Perşembe günü kar yağışlarının İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Balıkesir`in kuzeyi ile Doğu Anadolu`nun güneydoğusunda yer yer yoğun olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Meteoroloji`den yapılan açıklamada son değerlendirmelere göre; yurdun salı günü akşam saatlerinden sonra Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesinin beklendiği açıklandı. Hissedilir derecede sıcaklık düşüşleri olacağı belirtilen açıklamada salı günü için `Marmara`nın doğusu ve Batı Karadeniz kıyılarının yağmurlu, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz`in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor` denildi. Çarşamba günü yurdun kuzey iç ve doğu kesimlerinde görülmesi beklenen kar yağışlarının Marmara`nın doğusu ile Karadeniz kıyılarında kuvvetli ve yer yer yoğun olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

YURT GENELİ YENİ YILA `KAR`LA GİRECEK

Yılın son günü yani yeni yılın kutlanacağı 31 Aralık Perşembe günü İstanbul ve yurdun birçok ilinde kar yağışının beklendiği belirtilen açıklamada `Kuzey iç ve doğu kesimlerde görülmesi beklenen kar yağışlarının; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Balıkesir`in kuzeyi ile Doğu Anadolu`nun güneydoğusunda yer yer yoğun olacağı tahmin edilmektedir` denildi.

HAFTA SONU İSTANBUL`DA YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji ayrıca hafta sonuna ilişkin yaptığı hava tahmininde şu bilgilere yer verdi: `Cuma; Marmara`nın doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu`nun güney ve doğusu ile Akdeniz bölgesinde görülmesi beklenen yağışların; İstanbul başta olmak üzere Marmara`nın doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, İç Anadolu`nun doğusu, Doğu Akdeniz`in iç kesimleri Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu`nun kuzey ve doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Cumartesi günü; Yağışlı sistemin Marmara`nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu`nun doğusu, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu`nun doğusunda etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği tahmin edilmektedir.`

HAVA SICAKLIKLARI ÇARŞAMBA`DAN İTİBAREN 8-15 DERECE AZALACAK

Hava sıcaklıklarının çarşamba gününden itibaren yurt genelinde 8-15 derece azalacağının tahmin edildiği kaydedilen açıklama, şöyle sürdürüldü: `İstanbul`da Çarşamba günü öğle saatlerinden sonra beklenen kar yağışlarının aynı gün akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek Cumartesi günü sabah saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin edilmektedir. Kar yağışıyla birlikte rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70 kmsaat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yer yer tipi olayı beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının Çarşamba gününden itibaren ülkemiz genelinde hissedilir derecede (8-15 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Ülkemizde beklenen kar yağışları ve soğuk hava nedeniyle başta ulaşımda aksamlar olmak üzere buzlanma, don ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.`

DHA-Genel – Türkiye-Ankara –
2015-12-28 17:17:02

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more