Reklamsız Sözcü

MHP’li Yusuf Halaçoğlu: Ayasofya cami olsun!

MHP'li Yusuf Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için teklif verdi.

android-time 16:03 16 Aralık 2015
MHP’li Yusuf Halaçoğlu: Ayasofya cami olsun!
MHP'li Yusuf Halaçoğlu, Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılması için teklif verdi.

SÖZCÜ/ ANKARA

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, 1935 yılından itibaren müze olarak kullanılan Ayasofya'nın camii olarak ibadete açılması için kanun teklifi verdi. Halaçoğlu, Bakanlar Kurulu'nu onaylayan Atatürk'ün imzası da sahte olduğunu iddia etti.

Foto: CİHAN -Kanun teklifi MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu’na ait

TBMM Başkanlığı'na verilen teklif tek maddeden oluşuyor ve “Ayasofya, cami olarak yeniden ibadete açılmıştır” ibaresini içeriyor. Kanun teklifinin gerekçesinde, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği 1453 yılında Kilise olan Ayasofya'nın bu tarihten itibaren camiye dönüştürüldüğü kaydedildi.

O İMZA SAHTE Mİ?

Halaçoğlu, 24.11.1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Ayasofya'nın müzeye dönüştürüldüğünü belirtti. Ancak Halaçoğlu, bu kararı onaylayan Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasının sahte olduğunu savundu. Bu durum gerekçede şöyle yer aldı:

“Bir tuhaflık da ilgili Kararnamenin altındaki Atatürk imzasında göze çarpmaktadır. Bilindiği üzere, Mustafa Kemal'e Atatürk Soyadının verildiği 2587 Sayılı Özel Kanun, Resmi Gazetede 27.11.1934 tarihinde yayımlanmıştır. Atatürk'ün imzasının bulunduğu Ayasofya Kararnamesi'nin tarihi ise 24.11.1934'dür. Atatürk'ün üç gün önce kararnameyi imzalamış olması da mümkün gözükmemektedir.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:3416.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more