Reklamsız Sözcü

Mühürü söktüğü için dava edilen gazeteci beraat etti (2)- yeniden

Mühürü söktüğü için dava edilen gazeteci beraat etti (2)- yeniden

android-time 14:53 30 Aralık 2015
Mühürü söktüğü için dava edilen gazeteci beraat etti (2)- yeniden
Mühürü söktüğü için dava edilen gazeteci beraat etti (2)- yeniden

Sayın Yazıişleri müdürlerine

`Mührü söktüğü için dava edilen gazeteci beraat etti` başlıklı haberimizde Cemiyet Başkanı İsmail Temiz yanlışlıkla gazetenin sahibi olarak yazılmıştır. Düzeltip, haberimizi yeniden veriyoruz.

———-

YENİDEN

ÇARŞAMBA (Samsun), (DHA) – SAMSUN`un Çarşamba İlçesi`nde, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenen yerel gazetenin mühürünü sökmekten haklarında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İstail Temiz ile gazetenin sahibi Erol Şeker beraat etti.

Samsun`un Çarşamba İlçesi`nde 2005 yılında yayın hayatına başlayan Haber Expres Gazetesi ve Şeker Ofset Matbaacılık, 2012 yılından itibaren binada faaliyetini sürdürmeye başladı. Çarşamba Belediyesi zabıta ekipleri, ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle binayı geçen 9 Ocak günü mühürledi. Buna tepki gösteren 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı İsmail Temiz, 10 Ocak günü belediyenin bu kararına tepki göstererek mührü söktü. Belediye yeniden mühürleyince gazetece başka matbaada basılmaya başlandı.

Çarşamba Belediyesi İsmail Temiz ve Erol Şeker hakkında `mühür bozmak` suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Çarşamba 3`üncü Asliye Ceza Mahkemesi`nde haklarında 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan İsmail Temiz ve Erol Şeker beraat etti.

Çarşamba 3`ncü Asliye Ceza Mahkemesi kararına gerekçe olarak, `belediyenin söz konusu yeri niçin mühürlediğine dair net bir gerekçesinin ve sebebinin olmadığını, ayrıca mühürlemeye konu yerin gazete faaliyeti de yürüttüğü göz önünde bulundurularak izin alma şartı gerekmediğini, usulüne uygun yapılmış bir mühürleme olarak kabul edilemeyeceği kanaatiyle usulüne uygun yapılmayan mührü sökmenin suç oluşmayacağını` gösterdi.

Karardan memnun olduklarını söyleyen İsmail Temiz, `Yapılan uygulama haksız olduğu için bir dakika bile düşünmeden mührü söktüm. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı`na da bunu yapmak yakışırdı. Mahkeme de bizi haklı buldu. Adalete inancımızı yitirmedik. Karar bizim adımıza sevindirici` dedi.

FOTOĞRAFI

DHA-Genel – Türkiye-Samsun Çarşamba – Nevzat AKKAYA
2015-12-30 14:48:17

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more