Reklamsız Sözcü

Nöbet Doğan Satmış’ta

Silivri’deki ‘Umut nöbetini’ gazeteci Doğan Satmış devraldı

android-time 11:49 3 Aralık 2015
Nöbet Doğan Satmış’ta
Silivri’deki ‘Umut nöbetini’ gazeteci Doğan Satmış devraldı

MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e destek amacıyla dün başlatılan ‘umut nöbetini' Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi ve Cumhuriyet gazetesinin yayın danışmanı Doğan Satmış devraldı.

Foto: CİHAN

MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’e meslektaşlarının desteği devam ediyor. Basın Şeref Kartı sahibi Mete Akyol'un tutuklu bulunan gazetecilere destek amacıyla cezaevi önünde evi önünde dün başlattığı umut nöbetini bugün gazeteci Doğan Satmış devraldı. Cezaevi önünde nöbete başlayan Satmış, “Sadece gazetecilik yaptıkları için içeride bulunan gazeteci arkadaşlarım Can Dündar ve Erdem Gül'ün uğradıkları bu haksızlığı duyurmak için bu nöbeti başlattık.” dedi. Türkiye'de 30'a yakın gazetecinin tutuklu olduğunu dile getiren Satmış, “Bu arkadaşlarımızın bir an önce çıkması ve Türkiye'nin basın özgürlüğü listesinde en altlara inmesini sağlayan bu basın itibarsızlığının bir an önce giderilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Basına yönelik sindirme ve susturma hareketlerini bunu yapanların suistimallerinden kaynaklanan telaş ve korkuya bağlayan Doğan Satmış, “Bir ülkede yöneticiler gazetecilerden korkarsa o ülkede saklanmak istene bazı şeyler vardır. Dünyanın gelişmiş şeffaf ülkelerinde basın istediği gibi hareket eder, dünyanın gelişmemiş ve şeffaf olmayan ülkelerinde ise basın baskı altındadır.” ifadelerini kullandı.

Bu arada Can Dündar ve Erdem Gül’ü ziyarete gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Mahmut Tanal ve Tuncay Özkan umut nöbetine başlayan Satmış'ı ziyaret ederek destek verdi. Kısa bir açıklama yapan Özkan, “Masumiyeti hapsetmemek lazım. Masumiyet, masum insanlar hapsedildiği zaman o zaman gök kubbe yıkılır. Varsın yıkılsın adalet yerine gelsin ama masumiyet özgür olsun.” dedi.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more