Reklamsız Sözcü

Oktay Saral Saray’a danışman oldu

Vekilliği döneminde Türk dizilerine yönelik yaptığı "ahlak" yorumlarıyla bilinen Oktay Saral Saray'a danışman oldu.

android-time 12:49 30 Aralık 2015
Oktay Saral Saray’a danışman oldu
Vekilliği döneminde Türk dizilerine yönelik yaptığı "ahlak" yorumlarıyla bilinen Oktay Saral Saray'a danışman oldu.

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Milletvekili olduğu dönemde, Muhteşem Yüzyıl dizisine karşı bayrak açan ve  “Ahlak ve maneviyat kötüye gidiyor” diyerek “Maneviyat Bakanlığı” kurulmasını isteyen
AKP eski Milletvekili Oktay Saral, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başdanışman oldu. Saral, dizilere “dini ve milli dizayn” getirecek bir teklif de hazırlamış, teklifi üzerine RTÜK, dizilere yönelik böyle bir kıstas geliştirmişti.

FOTO:DHA/Arşiv Oktay Saral Meclis kavgalarının da vazgeçilmez isimlerindendi

ERDOĞAN ÇAĞIRDI

Oktay Saral Saray'a, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından davet edildi. Erdoğan'a en yakın isimlerden biri olarak kabul edilen Oktay Saral, Erdoğan'ın Muhteşem Yüzyıl'ı eleştiren sözleri üzerine harekete geçmiş ve tarihi dizilere “ahlak kriteri” getirilmesini istemişti.

Saral, Sözcü'nün, Saray'a Başdanışman olmasıyla ilgili sorusu üzerine, “Cumhurbaşkanımız talimat verdi ama resmi yazı gelmedi. Bekliyorum. Resmi yazı olmadan açıklama yapmak istemiyorum” dedi.

EKONOMİ İYİ AHLAK KÖTÜ

Oktay Saral, vekil olduğu dönemde tartışma yaratacak çıkışlarda bulunmuştu. Saral, “gençleri ve aileleri batı kültürünün etkilerinden korumak” amacıyla “Maneviyat Bakanlığı” kurulmasını istemişti. Saral, hazırladığı ancak yasalaştıramadığı “dizi teklifi” için de, “Tarihimize, kültürümüze, inancımıza uymayan, neslimizi geçmişinden koparan, çarpık aile ilişkileri, dinimizin, gelenek ve göreneklerimizin men ettiği, ahlaksızlaştıran görsel ve yazılı eserlere karşı düzenleme öngörüyoruz. Basın ve yayını milli ve manevi değerlere bağlı olacak şekilde daha tertipli hale getirmeyi amaçlayan bir düzenleme teklifinde bulunacağız” demişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more