Reklamsız Sözcü

En fazla cinayet İstanbul’da

Geçtiğimiz yıl 11 Şubat’ta katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının üçüncü duruşmasında karar çıktı.

android-time 10:33 3 Aralık 2015
En fazla cinayet İstanbul’da
Geçtiğimiz yıl 11 Şubat’ta katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasının üçüncü duruşmasında karar çıktı.

Burçak Cürül Öztürk | bozturk@sozcu.com.tr

Özgecan Aslan cinayetinin failleri olarak yargılanan dolmuş şoförü Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ile arkadaşı Fatih Gökçe, Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava bugün sonuçlandı. Katil zanlılarından Ahmet Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve baba Necmettin Altındöken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

Davadan çıkan karar umut verici olsada, Umut Vakfı’nın kadın cinayetleri ile ilgili açıkladığı rapor ise ürkütücü.  

Özgecan Aslan cinayetinin kadına yönelik erkek şiddeti ve cinayetler için ‘milat‘ olacağı iddia edilmesine karşın, 2015 yılının ilk 10 ayında 346 kadının cinayete kurban gitti.

FOTO-GURKAY GUNDOGAN-ZONGULDAK-DHA

Umut Vakfı'nın açıklamasına göre 268'i tabanca, tüfek, bıçak gibi çeşitli silahlarla olmak üzere 345 vakada toplam 346 kadın öldürüldü, bir kısmı ağır olmak üzere 73 kadın yaralandı.

Toplam 46 eş, eski eş veya sevgili de karısını veya sevgilisini öldürdükten sonra aynı silahla intihar etti, intihar girişiminde bulunan bir koca yaralandı. Bir kısmı ağır yaralanan kadınların daha sonra ölüp ölmediği bilinmiyor.

En fazla cinayet İstanbul'da

Silahla işlenen kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı illerin başında 29 kadının öldürüldüğü, dördünün de yaralandığı 28 kadın cinayetiyle İstanbul geliyor. İstanbul'u, 14 kişinin öldürüldüğü, sekiz kişinin yaralandığı 18 kadın cinayetiyle İzmir takip ediyor.

15 kişinin öldürüldüğü, bir kişinin yaralandığı Ankara, 12 kadın cinayetiyle üçüncü sırada. Sekiz kadının öldürüldüğü, altı kadının yaralandığı Adana, yine 12 kadın cinayetiyle üçüncülüğü paylaşıyor.

Dokuz kadının öldürüldüğü, üç kişinin yaralandığı Kocaeli ise 11 kadın cinayetiyle dördüncü sırada. Bütün toplumun tepkisini çeken Özgecan Aslan cinayetinin yaşandığı Mersin, 10 cinayetle altıncı sırada.

Mersin'i dokuz kadın cinayetiyle Gaziantep, sekiz kadın cinayetiyle Diyarbakır takip ediyor.

2014'te 306 kadın öldürülmüştü

Umut Vakfı, 2014 yılındaki ilgili vakalarda 306 kadın ve onları korumaya çalışan yakınlarıyla birlikte 314 kişinin öldürüldüğünü hatırlattı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:4607.02.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more