Reklamsız Sözcü

Paşa, ifade vereceğini SÖZCÜ’den öğrendi!

Yaşar Büyükanıt ‘e-muhtıra’ savcısından tebligat bekliyor

android-time 06:48 5 Aralık 2015
Paşa, ifade vereceğini SÖZCÜ’den öğrendi!
Yaşar Büyükanıt ‘e-muhtıra’ savcısından tebligat bekliyor

Aytunç ERKİN

27 Nisan 2007'de TSK sitesinde yayınlanan bildiriyle ilgili dosyanın raftan indirildiği haberimiz gündemi belirledi. Bildiriyi kaleme alan Büyükanıt'ın avukatı
soruşturma için,”Alışılmış bir süreç yürüyor” dedi…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Nisan 2007'de yayımlanan ve kamuoyuna ‘e-muhatıra' olarak geçen TSK bildirisiyle ilgili 2012'de soruşturma açtı. İlk adım ise önceki gün atıldı. Soruşturmaya bakan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nda görevli Savcı Selda Binboğa Kurtuluş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazarak, dönemin Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt'ın “şüpheli” sıfatıyla ifadesinin alınmasını istedi. Soruşturmada, Büyükanıt'ın tek şüpheli olduğu öğrenildi, yazıda, 27 Nisan bildirisine yer verilerek, bu kapsamda savunması istendi. Savcı Kurtuluş'un talimat yazısına göre Yaşar Büyükanıt, “Bizzat ben kaleme aldım” dediği bildiriyle ilgili İstanbul'da ifade verecek.

ORG. BÜYÜKANIT, TEBLİGAT ULAŞINCA İFADEYE GİDECEK

Yaşar Büyükanıt'ın avukatı Levent Koçer SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Sabah 7.30'da gazeteyi okuduk. İfadeye çağrıldığımızı SÖZCÜ'den öğrendik. Ama herhangi bir tebligat yapılmadı” dedi. Avukat Koçer'i aradığımızda adliyede Büyükanıt için açılmış dosyayı incelediğini öğrendik. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Nisan açıklamasıyla ilgili olarak dönemin askeri sorumluları hakkındaki suç duyurusu evrakını ayırmış, ‘suç yeri Ankara olduğu' gerekçesiyle dosyayı 2012'de ‘'görevsizlik'' kararıyla özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne göndermişti. Büyükanıt'ın avukatı Koçer, 2012 yılında Adem Çevik isimli bir kişinin şikayetçi olması nedeniyle soruşturma açıldığını, Savcı Selda Binboğa Kurtuluş'un üç hafta önce atandığını ve önündeki dosyaları incelediğini ifade etti. Bu dosyalardan birisinin de Büyükanıt'la ilgili olduğunu kaydeden avukat Koçer şu bilgiyi verdi: “Mutad (alışılmış) bir süreç işliyor. Savcı Adem Çevik'in haziranda ifadesini almış. Şimdi de bizim ifademizin alınması için İstanbul'a yazı göndermiş. Tebligat geldikten sonra ifade vermeye gideceğiz.”

BAŞSAVCILIK ADEM ÇEVİK'İN İFADESİNİ 3 YIL SONRA ALDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2012 yılında, 12 Eylül darbesi, 28 Şubat ve 27 Nisan açıklamasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunan Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, 5 Haziran 2015 tarihinde ifade verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Nisan 2007'de yayımlanan bildiriye ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında ilk ifadeyi 3 yıl sonra aldı. Çevik ifadesinde, 27 Nisan 2007'de Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesi aracılığıyla muhtıra yayınladığını iddia ederek, “Darbe yapılması hem hukuka hem de insanlığa karşı suçtur. Muhtırayı veren şahısların isimleri İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt. AKP'yi kapatacaklar. Bu konuda basına ve medyaya yansımış ses kaydı var” ifadesini kullanmıştı.

27 NİSAN 2007 GECESİ GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞMÜŞTÜ

Türkiye'yi sarsan bildiri, 27 Nisan 2007 gecesi saat 23.30'te Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayımlanmıştı. Daha sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın “Ben yazdım” dediği bildiride laiklikle ilgili kaygılar dile getirilmişti. Bildiride, 23 Nisan Bayramı öncesi yurdun birçok yerinde, “Laiklik karşıtı ve din bezirganlığı olarak nitelenen olayların gelişiminin vahim derecede olduğu ve bunun rejime meydan okuma olarak değerlendirilmesi gerektiği” görüşüne yer verilmişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more