Reklamsız Sözcü

Putin’in sözlerine AKP’den yanıt: Bize sökmez

Putin'in "Türkiye yaptığına pişman olacak" açıklamasına AKP'den yanıt geldi: Bize sökmez...

android-time 20:03 3 Aralık 2015
Putin’in sözlerine AKP’den yanıt: Bize sökmez
Putin'in "Türkiye yaptığına pişman olacak" açıklamasına AKP'den yanıt geldi: Bize sökmez...

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili, “Türkiye yaptığına pişman olacak” açıklamasını değerlendirirken, “Bizi kimse tehdit edemez. 'Yaptığına pişman olacak' lafı bize geçmez ve bize sökmez” dedi.

“Sayın Putin, anlaşılmaz bir şekilde biraz 'kabadayıvari' bir tavırla tehditler savurarak, 'suçluyken suçsuz duruma nasıl gelebilirim' çabası içerisinde. Bizi kimse tehdit edemez. 'Yaptığına pişman olacak' lafı bize geçmez ve bize sökmez” dedi.

Mehmet Ali Şahin, Karabük'ün Eskipazar İlçesi Bölükören Köyü'nü ziyaret etti. Şahin, camide birlikte yemek yediği köylülerin sorunlarını dinledikten sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Rusya Devlet Başkanı Putin'in ulusal sesleniş konuşmasında Türkiye'ye yönelik sert ifadeleri hatırlatılan Şahin, şöyle konuştu:

“Hava sınırları defalarca ihlal edilen bir ülke ne yapması gerekiyorsa Türkiye onu yapmıştır. Rusya Federasyonu'nun hava sahası ihlal edilseydi, onlar ne yapacak idiyse Türkiye onu yapmıştır. Geçmişte Rusya'nın da hava sahası yanılmıyorsam Kuzey Kore uçaklarınca ihlal edildiğinde onlar da aynı teşebbüste bulunmuşlardı. O bakımdan sayın Putin, anlaşılmaz bir şekilde biraz 'kabadayıvari' bir tavırla tehditler savurarak, 'suçluyken suçsuz duruma nasıl gelebilirim' çabası içerisinde. Bunu yaparken de çok kabaca yapıyor. Konuyu takip eden dünya kamuoyu da doğrusu kendisini yadırgıyor. Bir an önce kendisini bu stresten kurtarmasını diliyoruz biz Türkiye olarak. Bir an önce normalleşmesini arzu ediyoruz. Bizi kimse tehdit edemez. 'Yaptığına pişman olacak' lafı bize geçmez ve bize sökmez.”

'ÖZÜR DİLEMELERİ GEREKİYOR'

Rusya'nın Türkiye'ye karşı yaptırımlarına da değinen Şahin, “Türkiye'den sebze, meyve almayacaklarını söylüyorlar. Biz bunları satacak başka yollar buluruz. Bir kapı kapanırsa Cenab-ı Hak bir başka kapıyı açar, bu inançtayız. O bakımdan bizim herhangi bir tedirginliğimiz yok. Biz sadece hava sahamızı savunduk ve koruduk. Bundan pişman falan da değiliz. Aslında, 'Hava sahanızı defalarca ihlal ettik' diye Rusya'nın Türkiye'den özür dilemesi lazım. 'Özür dileriz, bizim pilotlarımız yanlışlık yapmışlar. Türkiye'nin hava sahasını daha önce de birkaç kez uyarmış olmalarına rağmen ihlal etmişler, özür dileriz' demeleri gerekirken şimdi kabadayıvari bir eda ile yapmış oldukları açıklamaları sadece tebessümle karşılıyoruz” dedi.

KAYBEDEN RUSYA OLUR

Rusya'nın Türk Akımı görüşmelerini durduğunun hatırlatılması üzerine de Şahin, “Sağlık olsun. Başka çözümler bulunur. Biz küçük, ilgisiz, dünyada etkinliği olmayan bir ülke falan değiliz. Sayın Cumhurbaşkanımız Katar'a gitti ve Katar, 'Hiç merak etmeyin biz doğalgazınızı karşılarız' diyerek çok önemli anlaşmalar yaparak döndü. Arkasından inanıyorum ki başka ülkelerle de buna benzer anlaşmalar yapılır. Aslında kaybeden Rusya olur. Bunu yakında kendileri de görmeye başlayacaklardır” diye konuştu. DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 09:1304.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more