Reklamsız Sözcü

Rus uçağı ile ilgili kafalar hala karışık!

Sınırımızı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin tartışmalar sürüyor.

android-time 15:22 28 Aralık 2015
Rus uçağı ile ilgili kafalar hala karışık!
Sınırımızı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Sınırımızı ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin tartışmalar sürerken, Erdoğan tarafından, AKP cephesinden ve yandaş yazarlar tarafından yapılan açıklamalar kafaları iyice karıştırdı.

Foto: DHA -Sınır ihlali yapan Rus uçağı Türk F-16′ları tarafından düşürüldü

Rus uçağı ile ilgili yapılan açıklamalar şöyle:

ERDOĞAN: BİZ DÜŞÜRDÜK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü Resepsiyonu'nda F-16'lar tarafından düşürülen Rus uçağına ilişkin “Tüm uyarılara rağmen hava sahamızı ihlal eden adiyeti belli olmayan savaş uçağına angajman kuralları gereği müdahale edilmiştir. Müdahale sonrası iki uçaktan biri düşürülmüştür”  dedi.

DAVUTOĞLU: EMRİ BEN VERDİM

25 Kasım’da AKP Grup Toplantısında Davutoğlu “Tüm uyarılarımıza rağmen dikkate almayan uçak, hava kuvvetlerimiz tarafından düşürülmüştür. Yaptığımız toplantılarda ne yapacağımızın emri bizzat TSK’ya benim tarafımdan verilmiştir” şeklinde konuştu.

ABDÜLKADİR SELVİ: TUZAK MI KURULDU?

Selvi, Yeni Şafak’ta 25 Aralık tarihinde kaleme aldığı yazıda “Bir Rus uçağı düştü. Bu uçak biz hariç herkese yaradı. Türkiye, Suriye masasının dışında tutulmaya, Irak’tan çıkarılmaya, bölgede ise şehir savaşları ile ablukaya alınmaya çalışılıyor. Rusya değil ama dostumuz olarak gördüğümüz bir yapının işi olduğu yönündeki kuşkularım azalmadı, giderek artıyor” dedi.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI: İKTİDARIN EMRİNİ UYGULADIK

Hava Kuvvetleri’nden ismini vermek istemeyen üst düzey bir komutan, “Angajman kurallarını ilan eden siyasi otoritedir ve özellikle siyasi sonuçları angajman kurullarının ilanından önce mutlaka değerlendirilmiştir. Asker, angajman kurallarını uygulamaktan sorumludur. Siyasi değerlendirmeler içine giren ve bu nedenle de angajman kurallarını uygulamayan askeri otorite hakkında ne gibi işlem yapılacağı açıktır” ifadesini kullandı.

CEM KÜÇÜK: FETHULLAHÇI PİLOTLAR DÜŞÜRDÜ

Konuyla ilgili AKP cephesinden son açıklama ise AKP’li kalem Cem Küçük’ten geldi. Samsun’daki bir konferansta konuşan Star yazarı Cem Küçük ise Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 savaş uçağını Fethullahçı pilotların düşürdüğünü iddia etti. Küçük “F16 pilotlarının bir kısmı Fethullahçı, bu resmi raporlarda var. Benim şahsi fikrimi sorarsanız bunun Fethullahçıların işi olduğu kanaatindeyim” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:2328.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more