Reklamsız Sözcü

Rus büyükelçisine füze uyarısı!

Gövde gösterisi gibi füzeli geçiş yapan Rus gemisinin ardından, Rusya Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı.

android-time 15:47 7 Aralık 2015
Rus büyükelçisine füze uyarısı!
Gövde gösterisi gibi füzeli geçiş yapan Rus gemisinin ardından, Rusya Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı.

Rus savaş gemisi Caesar Kunikov’un İstanbul Boğazı’ndan geçişi sırasında, gemideki bir askerin omzunda füze taşıdığının ortaya çıkmasının yankıları sürüyor. Olayın ardından Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı açıklandı. Çağrıya uyan büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na geldi.

Yapılan görüşmede Karlov’a gerek Montrö Sözleşmesi’nin gerek uluslararası hukukun ruhuna ve lafzına uygun olmayan, geçişle doğrudan ilgisi bulunmayan hareketlerin tekrarlanmamasının önemle vurgulandığı öğrenildi. Rusya tarafının da görüşmede dile getirilen hususları ilgili makamlarına eksiksiz biçimde aktaracağını ifade ettiği etti.

GÖRÜŞME 45 DAKİKA SÜRDÜ

Rusya’nın Ankara Büyükleçisi Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Rus büyükelçisine füzeli geçiş ile ilgili rahatsızlık iletildi. Rus büyükelçiyle görüşme genel müdürlük seviyesinde gerçekleşti.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Denizcilik-Havacılık-Hudutlar Genel Müdürü Burak Özügergin ile görüşen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a, Rusya'nın “provokatif hareketlerden vazgeçmesi gerektiği” mesajı verildi.

Rus savaş gemisinin, bir askerin omzunda füze ile Boğazlar'dan geçmesinin tahrik amaçlı olduğu ve bu tür hareketlerin sonlandırılması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları olduğunu hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, durdurulması gereken gemilerde de geçişler konusunda da o kuralların uygulandığını belirtip, Türkiye'nin Rus gemilerini durdurmadığına dikkat çekti.

ÇAVUŞOĞLU “PROVOKASYON” DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüntülerle ilgili dün yaptığı değerlendirmede “provokasyon” yorumunda bulunmuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:5207.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more