Reklamsız Sözcü

Selahattin Demirtaş Sergey Lavrov’la görüştü

Demirtaş: Rus uçağının düşürülmesini doğru bulmadığımızı ve üzüntümüzü açıkça belirttik ve bu konuda hükümetin tutumunun yanlış olduğunu ifade ettik.

android-time 11:01 23 Aralık 2015
Selahattin Demirtaş Sergey Lavrov’la görüştü
Demirtaş: Rus uçağının düşürülmesini doğru bulmadığımızı ve üzüntümüzü açıkça belirttik ve bu konuda hükümetin tutumunun yanlış olduğunu ifade ettik.

Moskova’ya giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü. Demirtaş “Rusya uçağının düşürülmesini doğru bulmadıklarını fakat Türkiye ile Rusya arasındaki krizin iki topluma zarar vermeyecek bir şekilde çözüm yoluna girmesini istediklerini” söyledi.

Foto: DHA -Selahattin Demirtaş, Lavrov ile görüşmeye yürüyerek gitti

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi sırasında konuşan Demirtaş, “Türkiye-Rusya arasında çok kritik günlerin yaşandığı bir dönemde bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Ortadoğu genelinde de çok tarihi günler, tarihi sorunlar ve çözüm arayışlarının yaşandığı bir dönem” dedi.

Foto: CİHAN

Partisi hakkında bilgi veren Demirtaş, şunları söyledi: “Biz ülkemizde çoğulcu demokrasiyi; bütün kültürlerin, inançların ve kimliklerin bir arada yaşayabileceği özgür bir toplumu birlikte var etmek için mücadele eden bir siyasi partiyiz. Hem ülkemizin içinde toplumsal barış hem de komşularımızla ve bölgede barış içinde yaşamayı büyük bir ilkesel duruşla savunuyoruz. Bu çerçevede Türkiye-Rusya tarihi ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bu ilişkinin bu dönemde bir zorluk yaşıyor olmasından da üzüntü duyuyoruz. Doğrusu Türkiye’deki bir muhalefet partisi olarak dış politika anlayışımızda gerilime dayalı veya gerilim üzerinden politika üretmeye dayalı bir çizgiyi benimsemediğimizi hep belirttik.”

“UÇAĞIN DÜŞÜRLEMESİ YANLIŞTI”

“Rusya uçağının bu çerçevede düşürülmesini doğru bulmadığımızı ve üzüntümüzü açıkça belirttik ve bu konuda hükümetin tutumunun yanlış olduğunu ifade ettik” diyen Demirtaş, “Devletler arasında sorun yaşanabilir, kriz çıkabilir ama her zaman diplomatik kanalların açık olması ve sorunların diyalogla çözülmesi yolunu benimsedik. Şu saatten itibaren de Türkiye-Rusya arasındaki bu krizin iki topluma da zarar vermeyecek şekilde ele alınması ve krizin halklara zarar vermeyecek bir boyutta çözüme doğru gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de yaşayan yurttaşların mevcut krizde bir sorumluluğu yok” vurgusunu yaptı.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 13:1223.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more