Reklamsız Sözcü

Sırbistan’dan Türkiye’ye şok suçlama!

Sırp lider Nikoliç'ten Türkiye'ye şok suçlama: Ankara, NATO ile Rusya arasında savaş çıkarmayı denedi.

android-time 09:34 30 Aralık 2015
Sırbistan’dan Türkiye’ye şok suçlama!
Sırp lider Nikoliç'ten Türkiye'ye şok suçlama: Ankara, NATO ile Rusya arasında savaş çıkarmayı denedi.

Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürerek NATO’daki müttefikleriyle Rusya arasında savaş çıkarmayı denediğini iddia etti. Nikoliç’in bu çıkışı Davutoğlu’nun ziyaretinden saatler sonra yapması dikkat çekti.

FOTO:Reuters Sırp lider Nikoliç Türkiye için şok suçlamalarda bulundu

RIA Novosti Ajansına konuşan Nikoliç, “Amaç, iki büyük gücü geniş bir askeri çatışmanın içine sürüklemekti” dedi. Sırp lider, Suriye’de yaşanan iç savaşı da bir “fikir çatışması” olarak niteleyerek, “Bu ne Irak’ta ne de Libya’da olmuştu. Bu nedenle Suriye’de bir ilk yaşanıyor” diye konuştu.

“PUTİN BÜYÜK BİZ KÜÇÜĞÜZ”

Nikoliç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Avrupa’nın egemenliğinin bir bölümünü NATO ve ABD’ye devrettiği’ yönündeki açıklamasıyla ilgili soruya karşılık, “Putin’in uluslararası konularda fikirlerini paylaşması daha kolay. Zira o büyük bir ülkeyi temsil ediyor. Biz ise küçük bir ülkeyi temsil ediyoruz ve böyle muhakemelere hakkımız yok. Süper güçlerin birbiriyle çatışması, en çok küçük devletlere zarar verir. Bunu anlatan iyi bir benzetme var: Filler kavga ettiğinde olan çimlere olur” diye cevap verdi.

DAVUTOĞLU’NUN ZİYARETİNİN HEMEN ARDINDAN

Nikoliç’in bu çıkışı Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşmesinin hemen ardından yapması dikkat çekti.  Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Sırp mevkiidaşı Nikoliç ile Sırbistan’da biraraya gelmiş, görüşmenin ardından Sırp Devlet Başkanı’nın ofisinden yapılan açıklamada, “Türk Başbakan, Türk tarafının Moskova ile ilişkilerin normalleşmesi yönündeki arzusunu iletti” ifadesi yer almıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:4030.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more