Reklamsız Sözcü

Sümenaltının sırrı Digiturk mü?

RTÜK yönetmeliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmamasının nedeni Digitürk olduğu iddia edildi.

android-time 13:55 17 Temmuz 2015
Sümenaltının sırrı Digiturk mü?
RTÜK yönetmeliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmamasının nedeni Digitürk olduğu iddia edildi.

Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

RTÜK hazırlayıp Başbakanlık'a gönderdiği ancak Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından 270 gündür bekletilip Resmi Gazete'ye gönderilmeyen yönetmelik değişikliği konusunda bomba bir iddia konuşuluyor.

Canlı maç yayınları sırasında, maçın en heyecanlı anında ekrana gelerek futbolseverleri çileden çıkaran reklamları yasaklayan değişikliğin 10 aydır yayınlatılmamasının perde arkasında Digitürk'ün satışı olduğu belirtiliyor. İddiaya göre Akdoğan, Digitürk'ün Katar sermayesine satılacağını aylar öncesinden biliyordu ve bu nedenle değişikliği yayınlatmadı. Yönetmelik yayınlanmış olsaydı Digitürk, önemli oranda reklam geliri kaybı yaşayacaktı.

Digiturk'ün yeni sahibi belli oldu

Digiturk’ün yeni sahibi belli oldu

DEMİRKAN'IN İDDİASI

RTÜK'ün oybirliğiyle çıkardığı yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete'de bir türlü yayınlatılmaması RTÜK ile Başbakanlık arasında krize de yol açmıştı. RTÜK Üyesi Süleyman Demirkan konuyu Kurul gündemine getirmiş ve Akdoğan'ı “Çıkarlara hizmet etmekle” suçlamıştı. Demirkan, Digitürk'ün Katarlılar'a satışına da atıfta bulunarak Sözcü'ye şunları söyledi:

“Bu Yönetmelik, hiçbir gerekçe gösterilmeden, hukuka, yasaya ve teamüllere aykırı olarak, Digitürk’ün lobisi, ricası üzerine aylardır sümenaltı ediliyorsa, burada mutlaka bir çıkar ilişkisi olduğu kuşkusu akla gelir. Uyarılarımı RTÜK toplantılarında dile getirdim. Maç yayınlarındaki ekran kirliliğini önlemeyi amaçlayan, spor seyircisinin seyir zevkini elinden alan alt bant reklamlarındaki olumsuzlukları ortadan kaldıran yönetmeliğimizin niçin sümenaltı edilerek yayınının engellendiği şimdi ben de yeni olumsuz çağrışımlara yol açtı. Digitürk Katarlı’lara tartışmalı bir şekilde satılmış. Demek ki, lig maçlarını yayınlama hakkına sahip Digitürk’ün spor seyircisinin isyan ettiği haksız yoğun reklam avantajının şirket lehine korunması düşünülmüş. Acaba neyin karşılığı RTÜK’ün yönetmelikleri sümenaltı edildi?''

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more