Reklamsız Sözcü

Suriye’de Çin de devrede

Suriye konusunda, Çin de devreye girdi. Çin, Suriye hükümet ve muhalefet temsilcilerini Pekin'e davet edeceğini açıkladı.

android-time 15:47 21 Aralık 2015
Suriye’de Çin de devrede
Suriye konusunda, Çin de devreye girdi. Çin, Suriye hükümet ve muhalefet temsilcilerini Pekin'e davet edeceğini açıkladı.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinden biri olmasına rağmen, bu güne kadar Ortadoğu diplomasisinde kenarda durmayı tercih eden Çin sürpriz bir adım atarak, Suriye hükümet ve muhalefet temsilcilerini Pekin’e davet edeceğini açıkladı.

Foto: DHA -Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi Çin de devrede

Çin’in bu açıklaması üzerine Ankara da alarma geçti. Türkiye, Pekin’e davet edilecek Suriye muhalefet temsilcileri içinde, PKK’nın Suriye’deki kolu olarak görülen PYD’nin yer almaması için diplomatik temaslara başladı. Çin’in Suriye konusunda devreye gireceğine ilişkin açıklamada, Dışişleri Bakanlığı sözcüsünden geldi. Sözcü Hong Lei, ülkesinin “çok yakında”, Suriye’den iktidar ve muhalefet temsilcilerini görüşmelerde bulunmak üzere Pekin’e davet edeceğini söyledi. Hong, Çin’in bu davetle Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunması açısından “yapıcı bir rol oynamayı amaçladığını” da söyledi.

ANKARA ALARMDA

Çin’in de devreye girerek Suriye muhalefetini davet edecek olması, Ankara’yı da alarma geçirdi. Türkiye, daha önce ABD ve uçak olayı yaşanmadan önce Rusya’ya yönelik yaptığı girişimleri, şimdi de Çin’e yönelik başlattı. Türk yetkililer, Ankara’nın girişimlerinde, özellikle PYD’nin “Suriyeli muhalif gruplara” dahil edilmemesi konusuna ağırlık verdiğini kaydediyorlar. Çin’e, PYD’nin bölücü terör örgütü PKK’nın bir uzantısı olduğu yönünde mesajlar verilerek, grubun meşrulaştırılmaması vurgusu yapıldığı belirtiliyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more