Reklamsız Sözcü

Suriyeli göçü masaya yatırıldı: İyi yönetilirse zenginlik, kötü yönetilirse `bela`

Suriyeli göçü masaya yatırıldı: İyi yönetilirse zenginlik, kötü yönetilirse `bela`

android-time 17:47 25 Aralık 2015
Suriyeli göçü masaya yatırıldı: İyi yönetilirse zenginlik, kötü yönetilirse `bela`
Suriyeli göçü masaya yatırıldı: İyi yönetilirse zenginlik, kötü yönetilirse `bela`

MERSİN, (DHA)- MERSİN Üniversitesi bünyesinde yeni kurulan Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi`nin (MERGÖÇ) açılışı nedeniyle düzenlenen `Türkiye`deki Suriyeliler` konulu konferansta, uluslararası göç sorunu tartışıldı. Göç olgusunun iyi yönetilmesi halinde zenginlik sağlayabileceği, kötü yönetilirse `bela olacağı` belirtildi.

Konferans öncesi konuşan Rektör Prof.Dr. Ahmet Çamsarı, göç meselesinin artık ulusal ve uluslararası politikanın önde gelen konularından biri haline geldiğini belirterek, `Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle göç hareketinin çok yoğun yaşandığı bir ülkedir. Bugün artık Türkiye, göç hareketinin merkezi haline gelmiştir. Suriye`de 4,5 yıldır yaşanan iç savaş nedeniyle ortaya çıkan ve Birleşmiş Milletler tarafından `günümüzdeki en büyük insani kriz` olarak nitelenen Suriyeli sığınmacılar sorunu, Türkiye`nin gündeminin ön sıralarında yer almaktadır` dedi.

MERKEZ SÜREKLİ ÇALIŞACAK

Mersin`in de 2011`den itibaren Suriye`den yönelen yoğun göçe maruz kaldığını ifade eden Prof.Dr. Çamsarı, `Göçle birlikte sağlık, iş, eğitim, konut ve ayrıca toplumsal kabul ve uyum konularında sıkıntılar yaşanmaya başlamıştır. Bu ortamda göçle ilgili topluma yön verecek çalışmalar yapmak üniversitelere de düşen önemli bir görevdir. Üniversitemiz bünyesinde kurulan Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi`nin, bu konuyla ilgili sürekli ve bilimsel çalışmalar yaparak ilimiz ve hatta bölgemiz için büyük bir fayda sağlayacağına inanıyorum` diye konuştu.

MERGÖÇ Müdürü Doç.Dr.Cemal Altan ise Mersin`in geçmişten bu yana çok göç alan illerden biri olduğunu kaydederek, Suriye`den gelen yoğun göçün Mersin`e etkilerinden söz etti. Göçle gelen nüfusun kente adaptasyonu ve entegrasyonunun çok önemli bir sorun haline geldiğinin altını çizen Doç.Dr.Altan, bu göçün analizini yapabilecek, araştırmalar ve dokümantasyonlar üretebilecek bir merkeze ihtiyacı olduğunu, çalışmaları bu yönde yürüteceklerini dile getirdi.

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan da, Suriye`deki savaşın, dünya tarihindeki en büyük göç dalgasının yaşanmasına neden olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye`de kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 420 bin civarında görüldüğünü ancak gerçek rakamların bunun çok daha üzerinde olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Erdoğan şöyle dedi:

İYİ YÖNETMEK GEREKİYOR

`Göçü yönetmeniz gerekiyor. İyi yönetirseniz ülkeye katkı sağlar, zenginleştirir, çeşitlendirir ama kötü yönetirseniz başınıza bela olur, huzurunuz kaçar. Çünkü ülkemizde göçün yönetimi konusunda dağınıklık var. Devlet Türkiye`deki Suriyeliler konusunda merkezi stratejik bir karar alması gerek. Bu durum, bütün politikaları ve kurumları olumsuz etkiliyor, dağınıklığa ve emek israfına yol açıyor. Sürecin yönetilmesi ve gerçekçi çözümler üretilebilmesi için kamunun veri paylaşımı sürekli ve düzenli hale getirmesi gerekir.`

SURİYELİLER KONUSU

Türkiye`deki Suriyeliler konusunu, toplumsal kabul ve uyum bakımından değerlendiren Doç.Dr. Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

`Türkiye`deki insanların Suriyeliler ile ilgili tereddütleri var; ancak toplumsal kabul düzeyi yüksek. Birlikte yaşamayı sorunlara rağmen başarabiliyoruz. Yine de hem toplumsal gerginlikler hem de terör örgütleri bakımından toplumdaki güvenlik kaygıları ihmal edilmemelidir. Suriyelilerin ülkemizde kalacağı gerçekliğiyle yüzleşilmesi gerekir. Bu nedenle uyum politikalarının büyük önemi vardır. Sağlıklı kayıtlama, çocukları eğitimi, çalışma ve iş yeri açma haklarının düzenlenmesi, uluslararası hukuk, yasal ve idari düzenlemelerin gözden geçirilmesi.`

Konferansa, Mersin Vali Vekili Cezmi Türk Göçer, Rektör Prof.Dr. Ahmet Çamsarı, Baro Başkanı Avukat Alpay Antmen, Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof.Dr.Ali Kaya ile çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Mersin – MERSİN, (DHA)
2015-12-25 17:40:54

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more