Reklamsız Sözcü

Suriye’ye vize kararı

Türkiye, Suriye vatandaşlarına vize koyma kararı aldı. Ancak Suriyelilere koyulacak vizeye, "insani ayar" geldi.

android-time 15:39 30 Aralık 2015
Suriye’ye vize kararı
Türkiye, Suriye vatandaşlarına vize koyma kararı aldı. Ancak Suriyelilere koyulacak vizeye, "insani ayar" geldi.

Zeynep GÜRCANLI / ANKARA

Buna göre, 8 Ocak’tan itibaren Türkiye’ye deniz ya da hava yoluyla gelen tüm Suriye vatandaşlarından vize istenecek. Kara yoluyla Türkiye’ye giriş yapan Suriyeler ise, vizeden muaf olacak.

Foto: CİHAN -Kara yoluyla Türkiye’ye giriş yapan Suriyeler, vizeden muaf olacak

Türkiye ile Suriye arasındaki vizeler 2009 yılında kaldırılmıştı. Beşar Esad yönetimi, bu ay başında aldığı bir karar ile, Türkiye vatandaşlarına vize koyulduğunu açıklamıştı.

VİZE ALMA ZORLUĞU

Dışişleri kaynakları, Suriye vatandaşları için vize gereksiniminde, Türkiye’ye giriş yollarına göre farklı uygulama yapılmasının nedeninin Türkiye’nin bu ülkeden kaçan sığınmacılar için uyguladığı “açık kapı politikasının” bir parçası olduğunu kaydettiler. Suriye’de halen Türkiye’nin herhangi bir temsilciliği bulunmuyor. Ülkedeki iç savaş şartları nedeniyle internet bağlantısının da çok sorunlu olduğu ülkede, Türkiye’nin uygulamaya koyduğu e-vize den yararlanma imkanı da bulunmuyor. Bu nedenle, bu ülkeden ayrılmak isteyen Suriyeliler’in, Türkiye’ye iki ülke sınırından geçişlerinde kolaylık sağlamak amacıyla, kara yoluyla gelişlerde vize uygulanmayacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more