Reklamsız Sözcü

Tarihi camiye pisuvara tepki

Tarihi camiye pisuvara tepki

android-time 16:21 30 Aralık 2015
Tarihi camiye pisuvara tepki
Tarihi camiye pisuvara tepki

Haluk TURGUTGEBZE (Kocaeli), (DHA) – KOCAELİ`nin Gebze İlçesi`nde bulunan tarihi Çoban Mustafa Paşa CamiSi`nin erkek tuvaletine mermer kaplamalar ve pisuvarlar yapıldı. Vatandaşlar tarihi dokuyu bozduğunu belittikleri değişikliğe tepki gösterdi.

Gebze ilçe merkezinde bulunan, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılan Çoban Mustafa Camisi ve Külliyesi`nin erkek tuvaletinde yeni düzenlemeler yapıldı. Tarihi caminin tuvaletinde duvarlar mermerle kaplanarak üzerine pisuvarlar monte edilirken, pisuvarların arasına da yine mermerden paravanlar konuldu. Ayrıca yeni lavabolar yapıldı.

Ancak tarihi caminin dokusunu bozan düzenleme tepki gördü. Vatandaşlar tarihi yapıya zarar veren değişikliğin ortadan kaldırılmasını isterken, bazı vatandaşlar da pisuvarların dinen de uygun olmadığını ileri sürerek tarihi özelliğin bozulmamasını istedi.

`TARİHİ DOKUYA ZARAR VERMESİNLER`

Gebze Tarih Araştırma Komisyonu Başkanı Resul Orman tarihi yapının özelliğini bozmayacak şekilde düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

`Külliyenin lavabolarının modernize edilmiş haliyle halkın önüne sunulduğu, tarihi dokuya zarar verdiği için biz tarihçiler ve tarih gönüllüleri olarak bu süreci istemiyoruz. Restorasyonun aslına uygun yapılmasını uygun görüyoruz. Külliyenin tarihi dokusuna zarar vermesinler, yetkililer bu işi bilenlere yaptırsınlar.`

DHA-Genel – Türkiye-Kocaeli – Haluk TURGUT
2015-12-30 16:19:07

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:2230.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more