Reklamsız Sözcü

Tarsus Müftüsü: Ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere

Tarsus Müftüsü: Ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere

android-time 18:06 31 Aralık 2015
Tarsus Müftüsü: Ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere
Tarsus Müftüsü: Ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere

Tolunay DUMANTARSUS (Mersin), DHA) – MERSİN`in Tarsus İlçesi Müftüsü Hayri Erenay, yayınladığı mesajda yılbaşı kutlamasının Müslümanlık âleminde kültürel ve geleneksel temele sahip olmadığını belirterek, `Ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere` dedi.

Mesajında uzun süreden beri Türkiye`de miladi takvimin kullanıldığı belirten müftü Hayri Erenay, `Ülkemizde yılbaşı denilince, miladi yılın ilk ayının ilk günü olan 1 Ocak kastedilir. Yılbaşı kutlamaları denilince de eski yılın sona erip yeni yıla geçildiği 31 Aralık, 1 Ocak gecesi yapılan eğlence ve faaliyetler anlaşılır` dedi. Yılbaşı eğlencelerinin ilk bakışta yeni yıla girişin kutlamaları gibi gözüktüğünü kaydeden Erenay, `Bunun Hıristiyan batının Noel bayramı ile de yakından ilgisi bulunduğu anlaşılmaktadır. Hıristiyanlar Aralık ayının son haftasını Hz. İsa`nın doğumunun arifesini teşkil etmesi bakımından en önemli dini bayramları olarak kabul etmişlerdir. Bu hafta içinde Hıristiyanlar kiliseye giderler. Dini bir atmosfer içinde gecen Noel Bayramı akabinde ise yeni yıla giriş büyük bir çılgınlıkla, lüks ve israfla kutlanır` dedi.

Türkiye`de ve diğer Müslüman toplumlarda yılbaşı kutlaması adı altında düzenlenen eğlence toplantıların hiçbir kültürel ve geleneksel temele sahip olmadığını savunan Erenay, mesajında şöyle devam etti:

`Bu bakımdan Hıristiyan olmayan ülkelerde yılbaşı kutlamaları batının körü körüne taklit edilmesinin ve kültür ihracının bir sonucu olarak değerlendirilmelidir. Yılbaşı kutlaması, kendi öz değerlerinden kopup, batının hayat tarzına alışmakta sonrada onların değer ve anane esaslarına sıcak bakmaya ve giderek onları benimsemeye götürmektedir. Böyle olunca Müslüman toplumlar bütün adetleri yerine, kendi kültür ve değerlerinden kaynaklanan, alternatif program ve faaliyetler geliştirmesi ve yaşatması ayrı bir önem kazanmaktadır. Bunun için kendi kültür mirasımızdan dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerleri, gelenek göreneklerimizi, örf ve adetlerimizi geliştirerek yaşatmaya ve geliştirmeye çalışmamız gerekmektedir. Bu gece Müslümanlara yaraşan, Hıristiyanları taklit etmek değil, geçen bir yılın muhasebesini yapıp gelecek yıla yeni bir heyecan ve ahrete daha iyi hazırlık için gayret içine girmek olmalıdır. Ne mutlu gerçekler ışığında yeni yıla girebilenlere, ne mutlu Hıristiyanları taklit etmeyenlere. Allah bütün insanlığa gelen miladi yeni yılda barış, huzur ve mutluluklar getirmesi dileğiyle!`

DHA-Genel – Türkiye-Mersin Tarsus – Tolunay DUMAN
2015-12-31 18:03:13

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:0731.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more