Reklamsız Sözcü

THY uçağında ‘bomba’ skandal!

THY uçağında koltukta bulunan 'uçakta bomba var' notu skandalı da beraberinde getirdi. Uçakta tam 4,5 saat arama yapılamadı.

android-time 09:42 23 Temmuz 2015
THY uçağında ‘bomba’ skandal!
THY uçağında koltukta bulunan 'uçakta bomba var' notu skandalı da beraberinde getirdi. Uçakta tam 4,5 saat arama yapılamadı.

Atatürk Havalimanı’nda dün akşam meydana gelen olay terör olaylarına karşı uçaklardaki güvenlik zafiyetini gündeme getirdi. THY’nin Tallinn seferini yapacak olan yolcu uçağının koltuğunda, temizlik görevlileri tarafından bulunan ‘uçakta bomba var’ notu büyük paniğe neden oldu. Yetkililere hemen haber verilmesine rağmen sorumlu teknisyenin gelmemesi gerekçesiyle uçakta arama yapılamadı. Uzun süre bekletilen uçak, 4,5 saatin sonunda güvenli bölgeye çekilerek bomba araması yapılabildi. Neyse ki bomba ihbarının sahte çıkması yüreklere su serpti. Ancak yaşanan olay akıllarda “ya gerçekten bomba olsaydı… O zaman ne olurdu?” sorusunu bıraktı.

Olay iddialara göre şu şekilde gelişti;

THY’nin TK-1422 sefer sayılı Tallinn-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı saat 19.15’de Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Uçak iniş yaptıktan sonra 107 nolu köprüye yanaştı. Yolcuların uçaktan indirilmesi ve kargo bölümündeki valizlerin alınmasının ardından uçağın Adana seferine hazırlanması için temizlik görevlileri geldi. Görevliler bu sırada koltuğun üzerinde ‘Uçakta bomba var’ yazılı bir not kâğıdı buldu.

4,5 SAAT TEKNİSYEN BEKLEDİLER!

Temizlik görevlileri durumu hemen THY yetkililerine bildirdi. 107 nolu köprüde bulunan THY uçağına polis ekipleri de yönlendirildi. Bu sırada polis ekipleri bomba araması yapılması için push-back aracıyla uçağın güvenli bir park alanına çekilmesini istedi. Ancak push-back aracını kullanan personel, THY teknisyeni gelmeden uçağı köprüden çekemeyeceğini söyledi. Uzun bir süre uçağa teknisyen gelmediği ileri sürülürken, uçak 107 nolu körükte yaklaşık 4,5 saat bekledi. Bu sırada güvenlik güçleri bomba notunun bulunduğu koltukta seyahat eden yolcuyu bularak ifadesi alınmak üzere karakola götürdü.

POLİS SAATLER SONRA ARAMA YAPTI

Uçak 4,5 saatlik bir beklemenin ardından saat 23.30’da güvenli bir park alanına çekildi. Uçağa gelen bomba imha ekipleri kargo ve kabin bölümünde aramalar yaptı. Aramalar sonrası herhangi bir bulguya rastlanmadı. Uçağın devam seferi olan Adana’ya gidecek yolcular ise başka bir uçakla gönderildi.

DHA

Son güncelleme: android-time 10:3123.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more