Reklamsız Sözcü

Türkiye bekliyor ama…

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova için vize serbestisinin AB tarafından kabul edilmesini önerdi.

android-time 12:28 19 Aralık 2015
Türkiye bekliyor ama…
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova için vize serbestisinin AB tarafından kabul edilmesini önerdi.

SOZCU.COM.TR

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'nde Türkiye'nin 52 yıllık Avrupa Birliği yolculuğu için yeni adımlar atıldı. Yalnızca bu sene 700 bin sığınmacının kapısına dayanması nedeniyle zor zamanlar geçiren AB mülteci krizini çözmek için Türkiye’yi anahtar ülke olarak görüyor ve Türkiye ile ilişkilerini canlandırmak istiyor.

ÜÇ ÜLKEYE AVRUPA VİZESİ

AB'nin 2012 yılında şart koştuğu 79 adımın tamamlanması durumunda Ekim 2016'dan itibaren Türk vatandaşları Avrupa'ya vizesiz seyahat edebileceği belirtildi. 

Türkiye Avrupa’ya vizesiz seyehat için beklerken, AB Komisyonu’nda Gürcistan, Kosova ve Ukrayna gibi ülkelere vize serbestisi getirilmesi önerisi geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova için vize serbestisinin AB tarafından kabul edilmesini önerdi.

Juncker, Brüksel’de AB üyesi ülkelerin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Juncker Avrupa Birliği’ne Ukrayna, Gürcistan ve Kosova’ya kısa süreli seyahat için vize serbestisi getirilmesi tavsiyesinde bulunarak, “Komisyon bu sabah, Gürcistan, Kosova ve Ukrayna için vize serbestisi konusunda olumlu bir pozisyon aldı. Dolayısıyla, Komisyon AB liderlerine, bu 3 ülkeye vize serbestisi konusunda hızlı bir karar alması teklifinde bulundu” dedi. 

28 üyesi bulunan AB, geçtiğimiz yılın başlarında kısa süreli vize serbestisi konusunda Rusya ile görüşmeleri askıya almıştı.

Dün akşam saatlerine kadar görüşülen taslak metne göre Ankara'nın AB'nin 2012 yılında şart koştuğu 79 adımı tamamlaması durumunda Ekim 2016'dan itibaren Türk vatandaşları Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilecek. Ayrıca Türkiye bunun karşılığında geri kabul anlaşmasını kabul edecek. Böylece AB ülkeleri, Türkiye'den yasadışı giriş yaptığı tespit edilen kişileri Türkiye'ye geri iade edebilecek. AB ülkeleri mülteciler için de Türkiye'ye 3 milyar euro kaynak aktaracak. Karşılığında ise Türkiye sığınma hakkı bulunmayan göçmenlerin AB ülkelerine seyahat etmesini engelleme sözü veriyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more