Reklamsız Sözcü

Türkiye toplumsal barışını kaybetme tehlikesi altında!..

AKP’nin icraatlarını hukuk ve siyaset kavramlarıyla izah etmek artık anlamsızdır” diyen Atilla Kart SÖZCÜ'ye çok önemli açıklamalarda bulundu.

android-time 06:18 28 Aralık 2015
Türkiye toplumsal barışını kaybetme tehlikesi altında!..
AKP’nin icraatlarını hukuk ve siyaset kavramlarıyla izah etmek artık anlamsızdır” diyen Atilla Kart SÖZCÜ'ye çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

Geçen dönem TBMM'de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Atilla Kart, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, komisyonun o dönemki çalışmaları konusunda yanlış bilgi veriliyor. ‘60 maddede mutabıkız, hemen çıkarabiliriz' yolundaki sözler gerçeği yansıtmıyor, kamuoyuna yanlış bilgi veriliyor. Bazılarını tenzih ederim ama Genel Başkanı kuşatma altına almışlar” dedi.

Saygı Öztürk

AKP döneminin yolsuzluklarını yargıya taşıdığını için hakkında aralarında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da bulunduğu çok sayıda AKP'linin hakkında dava açtığını belirten Kart, bunlarla sonuna kadar mücadelede kararlı olduğunu söyledi.

Ülke bütünlüğü tehdit altında 

“AKP'nin yanlış, kötü değil, çok kötü, öngörüsüz, sorumsuz politikaları sebebiyle Türkiye toplumsal barışını kaybetme noktasındadır. Ülke bütünlüğümüz tehdit altındadır. AKP'nin icraatlarını hukuk ve siyaset kavramlarıyla izah etmek artık anlamsızdır” diyen Atilla Kart, SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

“AKP bünyesinde görev suiistimali yoluyla etkili olan kriminal bir odak doğdu. Bu kriminal odak kişisel ve siyasi çıkarlarını Türkiye'nin ulusal çıkarlarının üstünde tutarak yeni suç ilişkileri içine girmekten kaçınmıyor. Türkiye'nin iç ve dış politikasındaki gelişmeleri bu temel gerçeği göz önüne alarak değerlendirmek durumundayız.”

Dış politikada suskunuz

AKP böyleyken CHP ne yapıyor? 13 yılın gözlemiyle ve inanarak ifade ediyorum: İyi ki CHP varmış. Sonuç şu: CHP'nin varlığı evet, ama CHP görevini hakkıyla yapıyor mu? Maalesef buna ‘evet' demek mümkün değildir. İki temel konuda örnek vermek istiyorum. CHP bünyesinde dış politika konusunda yetkin, güvenilir ve sorumluluk sahibi arkadaşlarımızın hiç birisi bugün görevde değil. Dış politikada bu kadar kritik gelişmelerin olduğu bir dönemde ve CHP tarafından kamuoyunun bilgilendirilmesi gereken bir dönemde CHP'nin suskun, pasif bir konumda olduğunu görüyoruz.

Yanlış bilgi veriyorlar

Aynı durum Anayasal çalışmaları için de söz konusudur. Bazı genel başkan yardımcıları ‘Anayasa değişikliği için 60 maddede mutabıkız, hemen çıkarabiliriz' diye açıklama yapıyor. Yanlış bilgi veriyorlar. Mutabık kalınan madde sayısı 48 maddenin yanına, 27 ve 23 maddeden ibaret ve 3'lü olarak ortaya çıkan bir hesaplamaya göre 98, bir hesaplamaya göre de 78-80 madde civarındadır.

Bütünü tamamlanmadan çıkmaz

Anayasa'nın bütünü tamamlanmadıktan sonra 98 maddeyi çıkaramazsınız. Söz gelişi yasama bölümü 30 maddeden oluşacak. Mutabık kaldığımız yasama maddeleri ise 10-12 olduğuna göre hadi gelin bunları çıkaralım diyemezsiniz. Bu temel kavramlardan uzak bir şekilde kamuoyuna yanlış bilgi veriliyor.

Bir diğer husus ‘hadi gelin Anayasa'daki milletvekili yemin maddesini çıkaralım' deniliyor. Bu maddede de 4 partinin ayrı önerisi var. Artık uzlaşma sağlanmış bir madde değil.

Kuşatma altında

CHP, maalesef bir yönetim zafiyeti içinde. Sayın genel başkan, elbette bazı arkadaşlarımı tenzih ederek söylüyorum, maalesef kuşatma altındadır. Bunu söylerken ortaya çıkan üç aday adayı arkadaşıma destek verdiğim şeklinde bir yoruma da meydan vermek istemiyorum. CHP yönetimindeki bu temel zafiyet mutlaka giderilmelidir.

Bunu nasıl olabilir: İlkeleri esas alan bir kadro harekatıyla ve bağımsız, çoğulcu bir parti meclisi yapılanmasıyla bu gerçekleştirilebilir. Bunu kongre zeminlerinde anlatma gayreti içindeyim. İnanıyorum ki CHP'nin kurultay delegeleri sağ duyularıyla ve sorumluluk duygularıyla bu ortak aklı yaratacaklardır.

Bildirge mi, Derviş mi?

CHP maalesef sosyal ve ekonomik politikalarıyla ideolojik ekseninden de kaymış. Bir taraftan güçlü, mükemmel bir seçim bildirgesi, öbür taraftan ise tütünü, pamuğu, pancarı yok eden Kemal Derviş politikalarından medet uman bir siyaset anlayışı. Bu ikisi bir arada olmaz. Tercih yapacaksınız. Tercihinizi de elbette seçim bildirgesinden yana yapacaksınız.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:0128.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more